Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Savunma Bakanlığı, Cerablus'un güneyinde yaşanan çatışmalarla ilgili haberleri endişeyle izlediklerini ve IŞİD'in bulunmadığı bu bölgede yaşanan çatışmaları kabul edilemez bulduğunu açıkladı. Hatırlanacağı üzere IŞİD'in kontrolünde bulunan Cerablus, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu güçleri tarafından IŞİD unsurlarından temizlenmişti. Ayrıca Türkiye'nin savaş uçakları ve tank-top atışlarıyla destek verdiği ÖSO birlikleri, DAEŞ ve YPG tarafından kontrol altında tutulan Cerablus'un güneyi ve batısındaki bölgeleri terörist unsurlardan temizlemek için ilerleyişini sürdürüyor.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyareti sırasında başlayan Cerablus operasyonunda ABD'nin operasyonu desteklediği belirtilmiş, daha sonra ise ABD'nin YPG'ye olan mühimmat ve istihbarat desteğini de Fırat'ın diğer yakasına geçene kadar durdurulduğu öğrenilmişti.

"YPG'NİN FIRAT'IN DOĞUSUNDA KALMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ VURGULUYORUZ"
Pentagon'un son açıklamalarında da ABD'nin Cerablus'un güneyindeki faaliyetleri desteklemediği açıkça yeniden ifade edildi.
Pentagon, "ABD ile koordineli değiller" diyerek bu durumu yeniden özetlemiş oldu.
Öte yandan, Türkiye'nin Cerablus operasyonunu savaş uçaklarıyla desteklediği yönündeki açıklamalar, Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın son uçuş verilerine bakıldığında doğrulanmadı.

Pentagon açıklamasında, "YPG'nin Fırat'ın doğusunda kalması gerektiği görüşünü vurguluyor ve bunun büyük ölçüde gerçekleştiğini görüyoruzb NATO müttefiki Türkiye'yi ve koalisyon güçlerini desteklemeye devam edeceğiz. İyi koordine edilmemiş operasyonlar DAEŞ'e alan sağlamaktan başka bir işe yaramaz" denildi.