Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) terör örgütü DAEŞ'in 3 önemli komutanı Osman es-Safu lakabıyla bilinen Ebu Ali Raşid, Ebu Merim Kırdaş ve Ebu Süleyman'ın öldürüldüğünü bildirdi.

IKBY Terörle Mücadele Ofisi'nden yayımlanan yazılı açıklamada, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarında DAEŞ'in 3 önemli komutanı Osman es-Safu lakabıyla bilinen Ebu Ali Raşid, Ebu Meryem Kırdaş ve Ebu Süleyman'ın öldürüldüğü belirtildi.

HİT VE BAĞDADİ İLÇELERİNİN GERİ ALINMASI

El-Cezire Operasyonları Komutanı Tuğgeneral Kasım El-Mahmudi, Ortak Operasyonlar Komutanlığının Irak'ın en büyük askeri hava üslerinden biri olan Ayn el-Esed Üssü'ne Enbar'ın Hit ve Bağdadi ilçelerinin geri alınması hazırlıkları kapsamında ikmal yapıldığını söyledi.

Mahmudi, operasyonun çok kısa süre içinde başlayacağını ve Enbar'daki aşiretlerin de buna katılacağını kaydetti.

Hit ve Bağdadi, Irak güçlerinin çatışmadan çekilmesiyle 2014'te DAEŞ'in kontrolüne girmişti.

ELBU MERİ'DE ÇATIŞMA ÇIKTI

Enbar Operasyonları Komutanı Tuğgeneral İsmail el-Mahlavi, il merkezi Ramadi'nin Kuzeybatısındaki Elbu Meri'de DAEŞ ve polis arasında çatışma çıktığını belirtti.

Mahlavi, çatışmada 2 DAEŞ militanının öldürülerek etkisiz hale getirildiğini ve diğerlerinin kaçtığını ifade etti.

Tuğgeneral Mahlavi, askeri birliklerin Ramadi'deki Enbar Üniversitesi çevresindeki 36 bombayı kontrollü şekilde patlattığını, Hit'te ise 14 bombanın imha edildiğini kaydetti.

AA