Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Barışı getirmemiz gerekiyor, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız gerekiyor ve herkese saygı gösteren bir yönetişimin başlatılması gerekiyor. Şu andan itibaren bunu hazırlamamız gerekiyor." dedi.

Ayrault, Türkiye ziyareti kapsamında Suriyelilerin barındığı konteyner kentte incelemelerde bulunmak üzere, uçakla Gaziantep'e geldi. Burada yetkililer tarafından karşılanan Ayrault ve beraberindekiler, havaalanında gazetecilerin Musul'u kurtarma operasyonu ve Suriyedeki iç savaşa ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Fransa olarak terörizme karşı, DEAŞ'a karşı karşı hep birlikte mücadelenin içinde yer aldıklarını ifade eden Ayrault, Musul’daki mücadelenin önemini çok iyi bildiklerini anlattı.

Terör örgütü DEAŞın Irak’ta, Musul’u "baş şehir" olarak seçtiğine işaret eden Ayrault, "Çok büyük bir şehir, zor şartlarda yaşayan çok önemli nüfusu var, DAEŞ’in zulmündün bu nüfusu kurtarmamız ve Irak’ı da kurtarmamız gerekiyor. Hep birlikte terörizmden korunmamız gerekiyor ve nitekim bu yüzden Fransa olarak, Musul mücadelesinden sonra ne olacak sorusunu irdelemek üzere, Pariste konuyu ele alacağız. Barışı getirmemiz gerekiyor, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız gerekiyor ve herkese saygı gösteren bir yönetişimin başlatılması gerekiyor. Şu andan itibaren bunu hazırlamamız gerekiyor. Bugün buraya, Gaziantep’e gelmemizin sebebi de bu." diye konuştu.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE"

Ayrault, Türkiye’deki ziyaret programında Suriyeli sığınmacıların barındığı Nizipteki merkezi ziyaret etmeyi özellikle istediğini bildirdi.

Türkiye'nin, Suriyeli sığınacıları ağırlayan çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Ayrault, "En çok Suriyeli mülteciyi ağırlayan ülke Türkiye'nin bu çabalarını dayanışmayla karşılıyoruz. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Fransa bunlarda bu konuda katkı veriyor ama Türkiye bir numaralı ülke, bu çabaları büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Burada birkaç Suriyeli aile ile görüşeceğim. Biliyorum ki Suriyeli mülteciler, Türkiye'de de olsalar, Ürdün’de de olsalar, İrlanda da Avrupa'da da olsalar, Fransa’da, Almanya da olsalar tek bir umut taşıyorlar, barış içinde Suriyeye geri dönmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

HALEP 50 KİLOMETRE MESAFEDE

Basın toplantısını düzenlediği Gaziantep Havalimanının Suriye'nin Halep kentine 50 kilometre mesafede bulunduğunu anımsatan Jean-Marc Ayrault, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şu anda bombalar patlıyor, şehrin tahribatı devam ediyor ve Halep nüfusu katlediliyor. Eğer Sureyeli mültecilerin bir gün kendi ülkelerine dönebilmesini istiyorsak, o zaman bu katliamı durdurmak için elimizden geleni yapmalıyız. Biran önce de müzakere sürecini başlatıp, siyasi bir anlaşmaya varmamız gerekiyor ama bombalar altında bunu yapmamız mümkün değil. İlk önce bombalamaların durması ve insani yardımların erişiminin sağlanması gerekiyor bu Fransa’nın siyasi konumudur. Ortadoğu’da barışı isteyen, yeni bir denge, yeni bir umut isteyen herkesin tanımı bu olmalıdır ve tamamen savaş bitmelidir.

Savaşın devam etmesi bir çözüm değildir, bunu söylemeye geldim. Bunu Türk yetkililere de söyleyeceğim, Türkiye dost bir ülkedir ve birçok konuyu irdelememiz gereken bir ülkedir. Türkiyedeki ziyaretlerime Gaziantep’ten başlamak istedim. Türkiye ile dayanışma mesajı paylaşmaya geldim, Suriye ile dayanışma mesajı paylaşmaya geldim, Halep halkıyla dayanışma ve tabi ki siyaseten bu katliamın durması ve barış müzakere sürecenin başlaması için buraya geldim."

AA