Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İngiliz basınına sızdırılan bir ses kaydında İngiltere Başbakanı Theresa May’in haziran ayında yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumu öncesinde ülkesinin Birlikten ayrılması halinde (Brexit) birçok şirketin İngiltere’den ayrılabileceğini söylediği iddia edildi.

The Guardian’ın manşetine taşıdığı haberde dönemin İçişleri Bakanı olan İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB referandumu öncesinde Goldman Sachs’te yaptığı öne sürülen bir konuşmanın kayıtlarına yer verildi.

Bu kayıtlara göre May, bankacıları uyararak İngiltere’nin Birlikten çıkması durumunda çok sayıda şirketin ülkeden çıkabileceğini belirtiyor.

Goldman Sachs’ın 26 Mayıs’ta Londra’da düzenlediği özel bir toplantıda konuşan May’in, “Bence meselenin ekonomik gerekçeleri çok açık. 500 milyonluk bir ticaret blokunun bir parçası olmanın bizim için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer bir konuda da birçok insan buraya, İngiltere Avrupa’da olduğu için yatırım yapacak.” şeklinde konuştuğu ileri sürüldü.

May’in ayrıca Brexit’in gerçekleşmesi durumunda ekonomi üzerinde olumsuz gelişmelerin yaşanabileceğine dikkat çekerek, “Eğer Avrupa içerisinde olmazsak, bazı şirketler ‘İngiltere’de olmak yerine Avrupa’da yeni bir yapı mı oluşturmalıyız’ sorusunu soracaktır. Ekonomik anlamda birlikte kalmamızın kesin faydaları söz konusu. Daha fazla güvende olmamız için AB üyesi olarak yapabileceğimiz kesinlikle daha çok şey var.” ifadelerini kullandığı öne sürüldü.

AA