Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanlarından Amerikalı General Stephen Townsend, Rakka'nın DEAŞ'ın elinden kurtarılması için PYD'yi de bünyesinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile kentin izole edilmesini hedeflediklerini, ardından Türkiye de dahil tüm ortakların operasyona katılabileceğini belirtti.

Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı General Townsend, video konferans yoluyla Pentagona bağlanarak basın mensuplarının yaklaşan Rakka operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.

General Townsend, Rakka'nın DEAŞ'ın elinden kurtarılması için hazırladıkları bir takvim olduğunu kaydederek bölgede bu takvime uygun hareket etmeye en hazır gücün, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'yi de kapsayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olduğunu ifade etti.

Townsend, DEAŞ militanlarının kente giriş çıkışlarının arttığı yönündeki istihbaratlar aldıklarını ifade ederek, "En kısa süre içinde Rakka'nın etrafındaki kontrolü sağlamak için kenti izole etmemiz önemli." dedi.

Türkiye'nin de Rakka operasyonunda yer almak istediğini bildiklerini dile getiren Amerikalı General, "Hızlı hareket etmemiz lazım. Takvime uygun davranabilecek güçlerle harekete geçeceğiz. Sonra ister Türkiye ister başka bir unsur olsun, Rakka'nın DEAŞ'tan geri alınmasına yardımcı olmak isteyen tüm aktörlerin katılımına hazırız." ifadelerini kullandı.

"TÜRK HÜKÜMETİ İLE VERİMLİ GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ"

Rakka'nın kurtarılması operasyonuna katılacak her bir koalisyon unsurunun operasyona avantaj katacağını vurgulayan General Townsend, Türk hükümeti ile hem Rakka hem de Musul operasyonları kapsamında her gün "çok verimli görüşmeler" yaptıklarını kaydetti.

General Townsend, ayrıca Rakka'nın Musul'dan daha küçük olmasına rağmen daha zorlu bir operasyon olacağını ve daha uzun sürebileceğini vurguladı.

Kentteki DEAŞ unsurlarının ve bölgesel faktörlerin, operasyonun zorluk derecesini artırdığını dile getiren Townsend, Musul'un ardından Rakka'yı kurtarmanın DEAŞ'a kökten bir darbe vuracağı değerlendirmesini yaptı.

AA