Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Fransa'da son yıllarda Müslümanlar ve yabancılara yönelik açıklamalarıyla gündeme gelen tartışmalı yazar Eric Zemmour, bir kez daha mahkum edildi.

Mahkeme, bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda ırkçı nefreti körükleyen sözleri nedeniyle Zemmour hakkında verilen cezayı onayladı.

Paris İstinaf Mahkemesi'nde görülen davada, Zemmour'un 2014 yılında İtalyan Corriere Della Sera gazetesine verdiği röportajda, "Müslümanlar hakkında ırkçı nefreti körükleyen ifadeler kullandığı" belirtilerek, daha önce mahkeme tarafından verilen 3 bin avroluk ceza onaylandı.

Zemmour, o dönem yayınlanan ve oldukça tartışılan "Fransız İntiharı" isimli kitabı hakkında verdiği röportajda, Fransız Müslümanlara hakaret içeren cümleler kullanmış, "Müslümanların Fransa'yı kaosa ve iç savaşa götürdüğünü" savunmuştu.

Mahkeme kararında, Zemmour'un itiraz ettiği gibi röportajda, Müslümanların sadece bir bölümünün hedef alınmadığı, hakaret ve nefret ifadelerinin tüm Müslümanlara yönelik olduğu kaydedildi.

Zemmour, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan bir derneğin başvurusu sonucu mahkemenin geçen yıl verdiği karara itiraz etmişti.

Kararda, toplam 10 bin avro cezaya çarptırılan Zemmour'un bu parayı ırkçılıkla mücadele ve insan hakları derneklerine ödemesi kararlaştırılmıştı.

Paris İstinaf Mahkemesi'nin verdiği bu kararla Zemmour'un ırkçı nefret ve provokasyon gibi suçlardan aldığı cezalara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Zemmour daha önce de benzer davalar sonrası mahkum olmuş, çalıştığı televizyon kanalından kovulmuştu.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Avrupa'nın aşırı sağcı partilerin neden olduğu popülizm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek "Avrupa ölebilir. Bizim sorumluluğumuz halkların öfkesini dinlemek." dedi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlediği ekonomi zirvesinde konuşan Valls, Avrupa'nın popülizm, terörizm, sığınmacı krizi gibi tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği projesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Başbakan Valls, "Avrupa ölebilir. Bizim sorumluluğumuz halkların öfkesini dinlemek." diye konuştu.

Valls, Fransa'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde aşırı sağ tehlikesine işaret ederek "Tüm kamuoyu araştırmaları Marine Le Pen'in ikinci tura çıkacağını gösteriyor. Bu Fransa'da siyasetin dengesinin tamamen değişmesi anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Fransa'daki Le Pen tehlikesiyle ABD'de Donald Trump'ın seçilmesi arasında benzerlik kurulmaması gerektiğini vurgulayan Valls, "Elbette bunları birbirine karıştırmıyorum. Trump büyük bir kitleye hitap eden bir partinin adayıydı. Ancak söylemi ve vaatleri endişe uyandırıyor." diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkeye yönelik terör tehdidi yüzünden olağanüstü hal uygulamasının uzatılacağını açıkladı.

Fas’ın Marakeş kentinde devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP22) Liderler Zirvesine katılan Hollande, burada France 24 ve TV5 televizyon kanallarının iç ve dış politikaya yönelik sorularını yanıtladı.

Hollande, olağanüstü hal uygulamasının, gelecek yıl nisan ve mayıs ayında düzenlenecek iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatılacağını bildirdi.

Hollande, “Olağanüstü hal uygulamasının cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatılmasını istiyorum. Terör tehdidine karşı olağanüstü tedbirleri alma ihtiyacımız bulunuyor. Ayrıca gelecek haftalarda seçim kampanyaları başlayacak. Toplantılar ve gösteriler düzenlenecek. Hükümetin olağanüstü halin uzatılması ile ilgili sunacağı teklif Parlamentoya sunulacak." dedi.

Fransa’nın başkenti Paris ve Saint Denis'de 13 Kasım 2015’te pek çok farklı noktaya düzenlenen terör saldırılarının ardından ilk kez olağanüstü hal ilan edilmişti.

DONALD TRUMP

ABD’de başkanlık seçimi kazanan Donald Trump ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Hollande, "ABD halkı onu seçti. Bizim de onların iradesini saygı göstermemiz gerekir. Bununla birlikte Trump, seçim kampanyası sırasında oldukça sorunlu demeçler verdi." dedi.

Hollande, terörle mücadeleye öncelik verilmesi konusunda Fransa ve ABD’nin aynı fikirleri paylaştığını vurgulayarak, küresel ısınma konusunda Trump’ın görüşlerine ise katılmadığını bildirdi.

Paris İklim Sözleşmesi'nin hükümlülüklerine herkesin uymasını isteyen Hollande, "Bu geriye döndürülemeyecek bir sözleşme ben de Marakeş’te bunun altını çizmek istiyorum." ifadesini kullandı.

SURİYE

Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunulmasından yana olduğuna işaret eden Hollande, "Ruslar eğer Esed ile hala bir çözüm bulmayı umut ediyorlarsa yanılıyorlar. Suriye’de en önemli sorunlardan birisi, rejimin de kullandığı teröristlerle mücadele edilmesi." dedi.

Hollande, İran ile ilgili bir soru üzerine, ABD’deki yeni yönetimin, Tahran’ın nükleer enerji dosyası konusunda varılan anlaşmayı tekrar tartışmaya açma ihtimali bulunmadığını belirtti. Hollande, anlaşmadan vazgeçilmesinin kendileri için de güvenlik sorunu oluşturacağını kaydetti.