Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM) ayrılmayı düşünen ülkelere, ayrılmak yerine sistemin içinde kalarak mahkemenin iyileştirilmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında, birçok ülkenin UCM'nin sorunlu olduğunu dile getirdiğini belirterek, "Biz ise üye ülkelere mahkemeden ayrılmak yerine kalıp sistemin iyileştirilmesi için çalışılması gerektiğini söylüyoruz." dedi.

Güney Afrika'nın UCM'den ayrılma kararını açıklamasının ardından kendilerine ön yargılı davranıldığını öne süren Afrika ülkelerinden Burundi ve Gambiya da UCM'den ayrılacağını duyurmuştu.

Daha önce de Rusya, UCM'nin kuruluş belgesi olan Roma Statüsü'ne taraf olmayacağını belirtirken, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de ülkesinin UCM'den ayrılabileceğini açıklamıştı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Trump'ın BM içerisinde endişe yarattığını belirterek ‘‘Şu an zor bir dönemdeyiz. Ancak soğuk kanlılığımızı korumalıyız'' diye konuştu.

Donald Trump başkanlık seçimi kampanyası sırasında Birleşmiş Milletler'i ‘zayıf ve beceriksiz' olarak nitelemiş, ‘‘BM ne demokrasi ve özgürlüğün ne de ABD'nin dostu'' diye konuşmuştu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, İsveç televizyon kanalı SVT'ye yaptığı açıklamada Donald Trump'ın demeçlerinin Amerikan politikasının değil, seçim kampanyasının bir parçası olmasını umduğunu söyleyip ‘‘Hiçbir ülke tek başına bir ada olamaz. Bugün hepimiz birbirimize bağımlıyız. Eminim ki ABD gelecekte de Birleşmiş Milletlerin önemli bir parçası olacaktır. Şurası açık ki BM yönetimi içerisinde bir endişe mevcut. ABD'ye oldukça bağımlı olduğumuz konular var. İklim sorunları, sığınmacı ve göçmen sorunları gibi. Başkanlığın devir sürecinde Trump'ın ekibiyle sorunları tartışıp, seçilecek hükümet ile oturup yapıcı bir ilişki için çalışacağız'' dedi.

Jan Eliasson ABD'nin, diğer ülkelerdeki seçim süreçlerinde gözlemcilik ile barışı koruyucu ve diğer askeri operasyonlarda Birleşmiş Milletlere ihtiyacı olduğunu belirtip, Donald Trump'ın bunu anlayacağını ümit ettiğini belirtti.

Trump'ın konuşmalarında ABD'nin Birleşmiş Milletler'e ekonomik desteğinde kesintiye gitme sinyalleri gönderdiğini, bunu endişe verici olduğunu söyleyen Eliasson ‘‘Şu an zor bir dönemdeyiz. Ancak soğuk kanlılığımızı korumalıyız. İyi çalışan bir Birleşmiş Milletler'in ABD'nin kendi çıkarına olduğu noktasından hareket etmeliyiz'' dedi.

Jan Eliasson, ABD'nin ‘dünya jandarmalığı' rolünde isteksiz olmasının Rusya'nın önünü açıp açmayacağı yönündeki soruyu da ‘‘Daha Obama döneminde ABD'nin askeri angajmanlar konusunda isteksizliğini gördük. Bunun yanısıra Rusya ve ABD işbirliğinin nasıl bir şekil alacağı sorusu var. Rusya ve ABD tarafların üzerinde (haricinde) anlaşıp, bundan da iyi, adil çözümlere ulaşılmazsa tabii ki bu olumsuz bir şey olur'' diye cevapladı.

DHA

ABD'de nefret suçlarındaki artışın endişe verici olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) 2015 yılına ait yayınladığı raporda yer alan ABD'de nefret suçlarının artmasına ilişkin istatistiklerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Ülke genelinde nefret suçlarının artmasının endişe verici olduğunu belirten Haq, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un din, ırk, cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılığı kınadığını ifade etti.

Haq, bütün nefret suçlarının kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini vurguladı.

FBI, ülke genelindeki nefret suçlarının 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,7 artış gösterdiğini, Müslümanlara yönelik nefret suçlarının ise yüzde 67 arttığı açıklamıştı.

ABD medyası ise FBI’ın yayınladığı rapor tarihlerinin Paris’te ve San Bernardino’da düzenlenen terör saldırılarından önceki zaman dilimine ait olduğuna dikkati çekerek, son zamanlarda ve özellikle de seçim kampanyaları döneminde bu rakamın daha da artmış olabileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

AA