Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak güvenlik güçlerinin, Musul kentinin doğusundaki Aden semtine saldırı düzenlediği, kentin güneyindeki bir köyde yapılan operasyon sırasında ise terör örgütü DEAŞ militanı 18 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Biriminde Albay Mehdi Abdussettar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçleri ile DEAŞ militanları arasında Aden çevresinde ağır silahların kullanıldığı şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi. Abdulsettar, semtin yüzde 70'inin Irak güçlerinin kontrolüne geçtiğini belirtti.

Öte yandan Musul merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Musul Havaalanına ulaşmak için savaşan güney cephesi komutanlarından Şevket Cevdet, Hammam el-Alil beldesi yakınlarındaki bir köyü DEAŞ militanlarından temizlemek için yürütülen operasyon kapsamında 18 militanın etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu 17 Ekim'de başlamıştı. Koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği operasyonda hükümet ve ordu birlikleri, emniyet güçleri, Haşdi Şabi, Ninova muhafızları ve Peşmerge güçlerinden yaklaşık 45 bin kişinin görev yaptığı belirtiliyor.

AA

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'taki Nemrud antik kentinde büyük yıkım gerçekleştirerek sağlam tek bir tarihi eser bırakmadığı ortaya çıktı.

Irak ordusunun üç gün önce geri aldığı Musul'un güneydoğusundaki Nemrud antik kentine giren AA ekibi, terör örgütünün geride bıraktığı enkazı görüntüledi. Dicle Nehri yakınında yer alan antik kentin tamamen yıkıldığı görüldü.

Asurilerden kalma birçok kral mezarının yanı sıra iki kanatlı aslan figürünün bulunduğu antik kent, DEAŞ sonrasında harap olmuş durumda. Tarihi kimliği yok edilen Nemrud'da şu an sağlam bir heykel bile görmek mümkün değil.

"DEAŞ HER ŞEYİ YERLE BİR ETTİ"

Nemrud sakinlerinden ve antik kentin güvenliğini sağlayan aşiret güçleri komutanlarından Şeyh Halid el-Cuburi, DEAŞ'ın antik kentteki her şeyi patlayıcılarla yok ettiğini söyledi.

Cuburi, "Ninovanın tarihi bu kentte gizliydi. Terör örgütü DEAŞ gelip patlayıcılarla her şeyi yerle bir etti. Burada eskiden bir yaşam vardı. Ancak şu anda bunlardan eser yok." diye konuştu.

Musul'un güneydoğu bölgesinde, kent merkezine 30 kilometre mesafede yer alan antik kent "Kalhu" olarak da adlandırılıyor.

Tarih kaynaklarında söz konusu kentin 3300 yıl önce kurulduğu ve Asuri İmparatorluğu'nun başkenti olduğu belirtiliyor.

Irak Tarihi Eserler ve Kültürel Miras Bakanlığından bu sabah yapılan yazılı açıklamada da "DEAŞ, Asurlular döneminden kalan kentte büyük yıkım gerçekleştirdi." denilmişti.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te Musul'la eş zamanlı olarak antik kenti de kontrol altına almıştı. Geçen sene mart ayında DEAŞın antik kentte gerçekleştirdiği yıkımlara ilişkin görüntüler yayımlanmıştı.

ZARAR TESPİTİ İÇİN EKİPLER OLUŞTURULUYOR 

Irak Kültür Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "DEAŞ, Asurlular döneminden kalan kentte büyük yıkım gerçekleştirdi." denildi.

Kentteki saray ve tapınakların mimari detaylarının yok edildiği kaydedilen açıklamada, "Ancak bizler, medeni dünya ve uluslararası kuruluşların da desteğiyle zarar gören eserlerin onarım ve bakımını yapabileceğimize, bu tarihi bölgeye yeniden hayat getirebileceğimize inanıyoruz." denildi.

Açıklamada ayrıca, tarihi eserlere verilen zararları tespit ve değerlendirme çalışmaları için kurumun ekipler oluşturmaya başladığı kaydedildi.

Öte yanan Yarbay Muhammed Saad da DEAŞ'ın kentin neredeyse tamamını tahrip ettiğini söyledi.

Saad, örgütün döşediği patlayıcıları etkisiz hale getirme işlemlerinin devam ettiğini ifade etti.

AA

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Irak Sorumlusu Bruno Geddo, Musul'da topyekün bir göçün yaşanması halinde büyük bir insani felaketin ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Geddo, Irak ordusu ve terör örgütü DEAŞ'ın ateşi arasında kalan Musullu sivillerin kamplara sevk edilmesi için kısa bir süre önce kurulan Hazır ve Hasan Şam çadır kamplarını ziyaret etti.

Çadır kampları ziyaretinden sonra AA muhabirine açıklama yapan Geddo, "Kent içerisinde halen 1,5 milyon sivilin olduğu tahmin ediliyor. Şu anda 80 bin sığınmacıyı karşılayacak kadar kamplar hazırladık. Bunun yanında ortalama 240 bin sığınmacıya kucak açabilecek kamp hazırlıkları ise devam ediyor. Kamplar kurmaya ve gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK BİR KAOS VE FELAKETİN GELMESİ SÖZ KONUSU"

Sivillerin Musul'dan şu ana kadar küçük gruplar halinde geldiğini dile getiren Geddo, "Musul'da insanlık dramı yaşanması halinde büyük bir kaos ve felaketin görülmesi söz konusu konusu. İnsanların aynen bu şekilde gelmesi temennisinde bulunuyoruz." dedi.

Musul'u kurtarma operasyonundan sonra BM ve Bağdat hükümeti tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki bölgelerde kurulan sığınmacı kamplarına bir ay içerisinde 50 bine yakın sivilin geldiği bilgisini paylaşan Geddo, "İnsanlar sürekli bir şekilde gelmeye devam ediyor. Kamplara yeni gelen insanlarla konuştuğum zaman yüzlerindeki terör ve korku ifadesini net bir şekilde görebiliyorum. Gelen sığınmacılardan bir tanesi 10 gün boyunca bir odada iki ateş arasında kaldığını belirtti. Başka bir kadın ise evlerinin DEAŞ hedefine yakın olmasından dolayı her gün şiddetli çatışmaların yaşandığını, korku içerisinde kaçmayı beklediklerini söyledi." diye konuştu.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Muhammed önceki gün yaptığı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında şu ana kadar 50 binin üzerinden insanın evlerini terk edip sığınmacı kamplarına ulaştığını belirtmişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 17 Ekim'de terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması operasyonunun başladığını duyurmuştu.

AA