Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Amerika Birleşik Devletleri, Teksas eyaletinde ülkenin gelmiş geçmiş en büyük petrol kaynağını keşfetti. Birleşik Devletler Jeolejik İncelemeler Ekibi'nin raporunda, Permian Basin bölgesinde 20 milyar varil petrol ve 1.6 milyar varil doğalgaz keşfedildiği belirtildi.

Bu rakamın Kuzey Dakota'da bulunan kaynaktan 3 kat büyük olduğu belirtilirken, araştırmayı yapan ekibin üyelerinden Chris Schenk yaptığı açıklamada; "Benzin uzun süredir oradaydı. Bizim amacımız ne kadarının yeniden çıkarılabilir olduğunu tespit etmekti." ifadelerini kullandı.

BULDULAR AMA ÇIKARTMAYACAKLAR

ABD, tarihinin en büyük petrol sahasını keşfetti ancak buradaki petrolü bir süreliğine çıkarmayabilir. Çıkarması oldukça maliyetli bir maden olan petrolün varil maliyetinin, varil fiyatından fazla olduğu durumlarda ülkeler petrolü çıkarmamayı tercih ediyor. Petrol fiyatlarının düşük olduğu bu dönem de, ABD için benzer bir çözümü işaret ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Permian Basin Petrol Kurumu'nun eski başkanı Morris Burns, "Her gün ufak bir miktar çıkartılıyor ancak petrol varil fiyatı 60-65 dolara çıkana kadar gerçekten bir çıkarma işlemi görmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Petrolün varil fiyatı şu anda yaklaşık 46 dolar.

Dünyanın en büyük 4'üncü petrol sahası ABD'de keşfedildi.

ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma (U.S. Geological Survey) biriminden yapılan açıklamada, ülkenin Teksas eyaletinin batısındaki Permian Havzası'nda bulunan Wolfcamp adlı sahada yaklaşık 20 milyar varil ham petrol olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Böylece, Suudi Arabistan'da 75 milyar varil rezervi kalan Ghawar sahası, Kuveyt'te 65-70 milyar varil rezervi bulunan Burgan sahası ve yine Suudi Arabistan'da 50 milyar varil rezervi olan Safaniya sahasının ardından, Wolfcamp sahasındaki keşif dünyanın en büyük 4'üncü rezervine sahip petrol sahası oldu.

Açıklamada ayrıca, Wolfgang sahasının ABD'nin en büyük ham petrol sahası olduğuna dikkat çekilirken, Wolfgang sahasında yaklaşık 450 milyar metreküp doğalgaz olduğunun tahmin edildiği bildirildi.

Wolfgang sahasında 1980'lerden beri konvansiyonel arama ve çıkarma yöntemleriyle petrol üretildiği vurgulanan açıklamada, söz konusu sahada bulunan petrolünün "yatay delme" ve "hidrolik çatlatma" yöntemleri ile çıkartılabileceği bilgisine yer verildi.

Jeolojik Araştırma Enerji Kaynakları Programı Koordinatörü Walter Guidroz'un keşif hakkındaki yorumlarına da yer verilen açıklamada, "Daha önce milyarlarca varil üretilen bölgelerde hala petrol bulma olasılığı var. Teknoloji ve endüstrideki gelişmeler teknik olarak üretilebilir (petrol) kaynaklara önemli etki edebilir. Bu nedenle ABD genelindeki kaynakları yeniden değerlendiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

Uzmanlar, Wolfcamp sahasındaki petrolün değerinin bugünkü fiyatlarla yaklaşık 1 trilyon dolara yakın olduğunu belirtiyor.

Enerji devi British Petroleum'un (BP) haziranda yayınlanan Dünya Enerji İstatistik Görünümü adlı raporuna göre, 2015 sonu itibariyle, ABD, toplam 55 milyar varille dünyanın en çok ham petrol rezervine sahip olan 9'uncu ülkesi konumunda bulunuyor.

Rapora göre, 301 milyar varillik rezervle Venezuela birinci, 267 milyar varillik rezervle Suudi Arabistan ikinci, 172 milyar varillik rezervle Kanada da üçüncü sırada geliyor. Bu ülkeleri, sırasıyla, İran, Irak, Rusya, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın, bugün Katar'ın başkenti Doha'da OPEC temsilcileriyle gayriresmi temaslarda bulunacağı bildirildi. Novak'ın, daha önce petrol üretim seviyesinin dondurulması kararını Rusya'nın destekleyeceğini belirtmesi, 30 Kasım'da Viyana'da gerçekleştirilecek OPEC toplantısında üretim kısıntısı anlaşmasının sonuçlanacağı umutlarını artırdı.

Öte yandan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, ülkede haftalık ham petrol stokları 5,3 milyon varil artarak beklentileri aştı.

Söz konusu gelişmeler sonrasında Brent petrolün varil fiyatı, dün 47,5 dolarla yaklaşık 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında düşüşe geçerek günü yüzde 1,3 azalışla 46,4 dolardan tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı bugün ise 46,3-46,6 dolar dar bandında hareket ederken, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 45,5 dolar seviyelerinde yatay seyrediyor.

Analistler, OPEC üyelerinin petrol üretiminin kısılmasına yönelik anlaşmanın sonuçlanması için girişimlerde bulunmasının, fiyatlarda yükselişi beraberinde getirdiğini, buna karşın stoklardaki artışın sürmesi ve dolar endeksinin yaklaşık 14 yılın zirvesine ulaşmasının fiyatları baskıladığını kaydetti.

Teknik açıdan Brent petrolün varil fiyatı için 200 günlük hareketli ortalamanın da geçtiği 47,3 doların önemli direnç konumunda bulunduğuna işaret eden analistler, 46,1 doların altına inilmesi durumunda ise 45 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtti.