Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'nin sosyal medya hesabı üzerinden böbrek nakli olacağını duyurmasının ardından halk böbreğini vermek için seferber oldu.

Hindistan basınında yer alan haberlerde, geçirdiği böbrek yetmezliği sonucu organ nakli olacağını belirten Swaraj (64) için, çok sayıda kişinin sosyal medya hesaplarından bakana destek olduğu belirtildi.

Bakan Swaraj için böbreğini feda etmeye hazır olduğunu yazan sosyal medya kullanıcıları, paylaşımlarında kişisel telefon numaralarına yer verdi.

Hindistan halkına yardım severliğiyle tanınan Swaraj, önerilere bireysel cevap vermezken, böbreğini vermeyi teklif edenlere "arkadaşlarım" diye seslenerek teşekkür etti.

Swaraj, çarşamba günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Şu an diyalizdeyim. Böbrek nakli olacağım. Yüce Krişna sizden razı olsun." ifadesini kullanmıştı.

 

Hindistan’da beyin ölümü gerçekleşen hastaları “düşük bilinç düzeyi” ile geri getirmeyi amaçlayan klinik deney, tartışma yarattı. Ortopedi cerrahı Dr. Himanşu Bansal tarafından geliştirilen yöntemle, komadaki hastaların ölü beyin hücrelerinin tekrar canlandırılması hedefleniyor. Bu amaçla ölü hücrelere habis kıkırdak doku tümöründen elde edilen ‘mezankimal kök hücre ve peptitler” naklediliyor. Daha sonra lazer yoluyla ölü hücreler canlandırılıyor ve hastanın bilinci anlık olarak geri geliyor.

Dr. Bansal, ses getirecek yöntemi 20 beyin ölümü gerçekleşmiş hasta üzerinde denemek için Hindistan Tıbbi Araştırmalar Konseyi’nden izin istedi. Ancak konsey bu talebi, “hastanın sadece gözlerini açabileceği ve çevresindeki nesneleri gözüyle takip edebileceği” gerekçesiyle reddetti. Dr. Bansal, çalışmalarını farklı bir ülkede sürdürme kararı aldı. Çalışma, pek çok bilim insanı tarafından komadaki hastaların yaşama döndürülmesi yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.

GAZETE HABERTÜRK-DIŞ HABERLER