Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili olarak, "Suriye hükümetinin işlediği suçu kimse inkar edemez. Bu suçu işleyenlerden mutlaka hesap sorulmalı." dedi.

Ayrault, 1 Ocak 2017 tarihinde görevini devredecek BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldi.

Bakan Ayrault, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Suriye'de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) görev süresinin bir yıl uzatılmasına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) alınan kararı yorumladı.

BMGK tarafından alınan kararın olumlu olduğunu savunan Ayrault, "Suriye hükümetinin işlediği suçu kimse inkar edemez. Suriye rejiminin aralıksız olarak kimyasal silah kullanımının, uluslararası hukuk ve mutabakata vardığı taahhütler için açık bir ihlal teşkil ettiğini inkar etmenin imkanı yok. Bu suçu işleyenlerden mutlaka hesap sorulmalı." diye konuştu.

Görev süresi bugün sona eren komisyonun çalışmalarına devam etmesi için süre uzatımına ilişkin ABD tarafından hazırlanan karar tasarısı, BMGK'da oy birliğiyle kabul edilmişti. Kararda, kimyasal silah kullanan tüm birey, kuruluş, grup ya da hükümetlerin bu saldırılardan sorumlu tutulması gerektiği vurgulanmıştı.

Misyon, bir yıllık görev süresinde BMGK tarafından incelenmesi istenilen kimyasal silah saldırılarını soruşturmuş ve üç olayda Suriye rejiminin, bir olayda ise terör örgütü DEAŞ'ın kimyasal silah kullandığını tespit etmişti.

Rusya ise misyonun raporunun çelişkili olduğunu savunmuş ve rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin yeterli kanıt olmadığını iddia etmişti.

OPCW de misyonun raporunun ardından Suriye'de kimyasal silah kullanan Esed rejiminini ilk kez kınamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, BMGK'ya Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına izin veren üst düzey rejim yetkililerine yaptırım uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Barışı getirmemiz gerekiyor, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız gerekiyor ve herkese saygı gösteren bir yönetişimin başlatılması gerekiyor. Şu andan itibaren bunu hazırlamamız gerekiyor." dedi.

Ayrault, Türkiye ziyareti kapsamında Suriyelilerin barındığı konteyner kentte incelemelerde bulunmak üzere, uçakla Gaziantep'e geldi. Burada yetkililer tarafından karşılanan Ayrault ve beraberindekiler, havaalanında gazetecilerin Musul'u kurtarma operasyonu ve Suriyedeki iç savaşa ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Fransa olarak terörizme karşı, DEAŞ'a karşı karşı hep birlikte mücadelenin içinde yer aldıklarını ifade eden Ayrault, Musul’daki mücadelenin önemini çok iyi bildiklerini anlattı.

Terör örgütü DEAŞın Irak’ta, Musul’u "baş şehir" olarak seçtiğine işaret eden Ayrault, "Çok büyük bir şehir, zor şartlarda yaşayan çok önemli nüfusu var, DAEŞ’in zulmündün bu nüfusu kurtarmamız ve Irak’ı da kurtarmamız gerekiyor. Hep birlikte terörizmden korunmamız gerekiyor ve nitekim bu yüzden Fransa olarak, Musul mücadelesinden sonra ne olacak sorusunu irdelemek üzere, Pariste konuyu ele alacağız. Barışı getirmemiz gerekiyor, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız gerekiyor ve herkese saygı gösteren bir yönetişimin başlatılması gerekiyor. Şu andan itibaren bunu hazırlamamız gerekiyor. Bugün buraya, Gaziantep’e gelmemizin sebebi de bu." diye konuştu.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE"

Ayrault, Türkiye’deki ziyaret programında Suriyeli sığınmacıların barındığı Nizipteki merkezi ziyaret etmeyi özellikle istediğini bildirdi.

Türkiye'nin, Suriyeli sığınacıları ağırlayan çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Ayrault, "En çok Suriyeli mülteciyi ağırlayan ülke Türkiye'nin bu çabalarını dayanışmayla karşılıyoruz. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Fransa bunlarda bu konuda katkı veriyor ama Türkiye bir numaralı ülke, bu çabaları büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Burada birkaç Suriyeli aile ile görüşeceğim. Biliyorum ki Suriyeli mülteciler, Türkiye'de de olsalar, Ürdün’de de olsalar, İrlanda da Avrupa'da da olsalar, Fransa’da, Almanya da olsalar tek bir umut taşıyorlar, barış içinde Suriyeye geri dönmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

HALEP 50 KİLOMETRE MESAFEDE

Basın toplantısını düzenlediği Gaziantep Havalimanının Suriye'nin Halep kentine 50 kilometre mesafede bulunduğunu anımsatan Jean-Marc Ayrault, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şu anda bombalar patlıyor, şehrin tahribatı devam ediyor ve Halep nüfusu katlediliyor. Eğer Sureyeli mültecilerin bir gün kendi ülkelerine dönebilmesini istiyorsak, o zaman bu katliamı durdurmak için elimizden geleni yapmalıyız. Biran önce de müzakere sürecini başlatıp, siyasi bir anlaşmaya varmamız gerekiyor ama bombalar altında bunu yapmamız mümkün değil. İlk önce bombalamaların durması ve insani yardımların erişiminin sağlanması gerekiyor bu Fransa’nın siyasi konumudur. Ortadoğu’da barışı isteyen, yeni bir denge, yeni bir umut isteyen herkesin tanımı bu olmalıdır ve tamamen savaş bitmelidir.

Savaşın devam etmesi bir çözüm değildir, bunu söylemeye geldim. Bunu Türk yetkililere de söyleyeceğim, Türkiye dost bir ülkedir ve birçok konuyu irdelememiz gereken bir ülkedir. Türkiyedeki ziyaretlerime Gaziantep’ten başlamak istedim. Türkiye ile dayanışma mesajı paylaşmaya geldim, Suriye ile dayanışma mesajı paylaşmaya geldim, Halep halkıyla dayanışma ve tabi ki siyaseten bu katliamın durması ve barış müzakere sürecenin başlaması için buraya geldim."

AA

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "Çok kötü bir gece geçirdik. Bu bir yerde demokrasi sınavı gibi oldu. Sonuçta toplum demokrasiyi özümsediğini gösterdi ve hep birlikte bir darbeyi önledi." dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ve beraberindeki heyet ilk olarak FETÖ'nün darbe girişiminde Meclis'in hasar gören yerleri ile TBMM Genel Kurulu'nu gezerek, darbe girişimi sırasında yaşananlara ilişkin bilgi aldı.

Ardından TBMM Başkanı Kahraman, Ayrault ve beraberindeki heyeti Divan Salonu'nda kabul etti.

Kabulde konuşan Kahraman, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ileterek, "Herhalde bombalanan yeri gördünüz. Çok kötü bir gece geçirdik. Bu bir yerde demokrasi sınavı gibi oldu. Sonuçta toplum demokrasiyi özümsediğini gösterdi ve hep birlikte bir darbeyi önledi." ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault ise kabulden dolayı Kahraman'a teşekkürlerini ileterek, Fransa'nın darbe girişimi karşısında Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu söylemek için geldiğini ve bu yüzden de resmi ziyaretine Meclis ile başlamak istediğini söyledi. Ayrault, şöyle devam etti:

"Çünkü, parlamento, Türk demokrasisinin bir sembolü ve tam kalbinden vuruldu. Fransa hemen akabinde bildiğiniz gibi kabul edilemez darbeyi kınadı. O gece parlamenterlerin göstermiş olduğu cesareti büyük bir memnuniyetle karşıladık. Aynı zamanda Türk halkı, son derece cesur davranarak, büyük bir seferberlikle sokaklara çıktı ve bu darbe girişimine 'hayır' dedi."

Kabulde, Türkiye-Fransa Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar'da hazır bulundu.

AA