Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Irak Savunma Bakanlığı, ABD'den F-16 tipi 4 savaş uçağı teslim alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'den daha önce talep edilen F-16 tipi savaş uçaklarından 4'ünün daha teslim alındığı belirtildi.

Güvenlik ve Savunma Komitesi Üyesi Macid el-Garavi, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu uçaklar Irak Hava Kuvvetlerinin imkanlarını güçlendirecek, savaşma kapasitesini artıracaktır." dedi.

ABD ile 2011 yılında yaptığı anlaşma kapsamında F-16 tipi 36 savaş uçağı sipariş veren Bağdat yönetimi, son gelenlerle birlikte 14'ünü teslim almış oldu.

 

 

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin, "Musul operasyonunun uzun süreceğini düşünüyoruz. Kurtarma sonrası kent için yeni yol haritasına ihtiyaç var." dedi.

Cuburi, meclis binasında yaptığı basın toplantısında, Musul'un kurtarılmasından sonra kent için yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, Musul'daki yerel hükümeti (Valilik ve vilayet meclisi) kentte kurtarılan bölgeler ve operasyonlardan dolayı yerinden edilenler için gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çağırdı.

Cuburi, bu operasyonlardan dolayı yerinden edilenler için ayrıca uluslararası topluma da destek çağrısında bulundu.

"Musul operasyonunun uzun süreceğini düşünüyoruz." diyen Cuburi, "Kurtarılma sonrası kentin tüm renklerini içine alacak ve muhtemel güvenlik açığını önlemek için yerel gücün kurulması önemlidir. Aynı zamanda Musul'un kurtarılmasından önceki ve sonraki durum için siyasi uzlaşı da önemli olacak. Musul'da yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi bulunuyor. Bunların DEAŞ tarafından kalkan olarak kullanılması engellenmeli." ifadelerini kullandı.

"SORUNLARIN SIFIRLANMASI ZAMANI GELDİ"

Kerkük'te Arapların zorla tehcir edilmesi iddialarına da değinen Cuburi, şunları söyledi:

"Dün, tüm renkleri temsil eden Kerkük vilayet meclisi üyeleriyle bir araya geldik. Oradaki fitneyi söndürmek ve bazı eylemleri (tehcir) durdurmak için dayanışmaya yönelmemiz gerekir. Konuyla ilgili köklü çözüme ulaşmak için Kerkük, Süleymaniye ve Bağdat'ta tüm taraflarla görüşmeler olacak. Sorunların sıfırlanması ve toplum katmanları arasında güven ve barışı tesis etmenin zamanı geldi." diye konuştu.

Cuburi, Irak'ta gelecek yıl Nisan ayında düzenlenmesi öngörülen yerel seçimlerin ertelenmesi iddiası sorusu üzerine, buna meclisin karar vereceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı toplantısında konuyu ele aldık. Genel hava ertelenmesinden yanaydı. Bu, ancak meclisin alacağı kararla gerçekleşebilir. Meclis Hukuk Komitesi konu üzerinde çalışıyor. Meclis, seçimler için uygun zamanı belirleyecek. Şuan için resmen ertelendiğine dair herhangi bir şey söyleyemem." cevabını verdi.

Tartışılan Şii milis gücü Haşdi Şabi yasasıyla ilgili de konuşan Cuburi, ülkedeki tüm askeri güçlerin silahlı kuvvetler komutanı olan Başbakanın emri altında olması, siyasete karışmamasından yana olduklarını ve silahın sadece devlet elinde toplanması gerektiğini kaydetti.

Cuburi, Irak'ın 2017 yılı bütçesinde yüzde 21 oranında açık bulunduğunu belirterek, bütçe gelirinin yüzde 86'sının petrol gelirlerinden elde edileceğini ve bütçenin yüzde 23'nü ülkenin savunma ve güvenlik alanına tahsis ettiklerini aktardı.

ABD'de Donald Trump'ın Başkanlığa seçilmesiyle ilgili de Cuburi, ABD'nin ülkesinin terörle mücadelesi ve içinde bulunduğu ekonomik krize karşı desteğinin sürmesini isteyerek, "Siyasi, ekonomik ve güvenlik çıkarları gerçekleştirmek için uluslararası müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesini arzu ediyoruz." dedi.

AA

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, ABD Başkanlık seçimini kazanan Donald Trump ile telefonda iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesini görüştüğü bildirildi.

Irak Başbakanlık basın ofisinin yaptığı açıklamada, "Görüşmede, Iraklı güçlerin DEAŞ'a karşı zaferi, mezhepçi kutuplaşma ideolojisi ve terörün bitirilmesine karşı çabaların birleştirilmesinin önemi ele alındı." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İbadi'nin, Trump'a ülke güçlerinin DEAŞ'la Musul'un içerisinde savaştığı ve ülkedeki terörü bitirme noktasına yaklaştığını aktardığı belirtildi.

Trump da teröre karşı zaferini kutladığı Irak'a daha fazla ve güçlü desteğini dile getirerek, "Siz, bizim temel ortaklarımızdansınız. Güçlü ve köklü destek göreceksiniz." dedi.

Trump ayrıca İbadi'ye Ocak'ta yapılacak başkanlık devir teslim töreni sonrası ABD'yi ziyaret edip görüşme davetinde bulundu.