Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump'ın göreve seçilmesiyle Latin Amerika ile ülkesi arasındaki ticaret anlaşmalarının akibetiyle ilgili endişeler konusunda, "En kötüyü düşünmeyin. Sonuç çıkarmadan önce yönetimin göreve gelmesini bekleyin." dedi.

Peru'nun başkenti Lima'da başlayan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi'nde konuşan Obama, Birleşik Devletler ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ticaret anlaşmalarının Trump döneminde değişikliğe uğrayabileceğini ancak yeni yönetimin anlaşmaların işe yaradığını gördükçe tavrının netleşeceğini belirtti.

Obama, "Bunun hem Birleşik Devletler hem de ticaret ortaklarımız için iyi olduğu kararına varacaklardır." ifadesini kullandı.

Zirvede kendilerini yoğun bir gündemin beklediğini anlatan Obama, "Fakat bu vesile ile bir araya gelip ülkelerimize nasıl daha fazla refah, iş imkanı ve fırsat yaratabileceğimizi değerlendirme imkanı buluyoruz." diye konuştu.

Obama, Yunanistan, Almanya ve Peru'yu kapsayan yurtdışı ziyaretlerinin son ayağında APEC Zirvesi'ne katılıyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, ABD'deki başkanlık seçimlerine değinerek, "Korumacılık yanlısı eğilimler zemin kazanıyor." değerlendirmesinde bulunmuştu.

PUTİN İLE CİNPİNG BİR ARAYA GELDİ

APEC Liderler Zirvesi nedeniyle Lima'da bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Şinhua haber ajansı, ikili ve bölgesel konuların ele alındığı Şi-Putin görüşmesinde, iki ülke arasındaki işbirliği ve stratejik ortaklık konularına yer verildiğini duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Şi, Çin ve Rusya'nın APEC çerçevesinde işbirliklerini derinleştirmesinin önem taşıdığını kaydederek, Serbest Ticaret Alanlarının Asya-Pasifik bölgesinde teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise iki ülke ilişkilerinin bölgesel ve küresel istikrara katkı sağladığına dikkati çekerek, ülkesinin Çin'in "Bir Kuşak Bir Yol" projesini desteklediğini kaydetti. Putin, Çin-Rusya ikili ilişkilerin çok taraflı olarak güçlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülkeleri kapsayan serbest ticaret bölgesi oluşturulmasına dair raporun kabul edildiği zirve, bugün sona erecek.

Zirveye Şi, Putin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra birçok lider katılıyor.

ABD'nin 45. başkanı seçilen Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın seçim kampanyasında karşı çıktığı Trans Pasifik Ortaklığı (TPP), Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) ile Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) gibi uluslararası ticaret anlaşmaları ve İran ile nükleer anlaşmanın yeni dönemdeki akıbeti, Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra yakından takip edilecek konular arasında geliyor.

Ünlü emlak milyarderi Trump, salı günü gerçekleştirilen 58. başkanlık seçimleri sonucunda ülkenin 45. başkanı olmaya hak kazandı.

Önce Cumhuriyetçi Parti içinde, daha sonra da Demokrat rakibi Hillary Clinton ile girdiği rekabette ABD'nin halihazırda parçası olduğu bazı uluslararası anlaşmaların yeniden değerlendireceğini dile getiren Trump'ın, 20 Ocak'ta görevine başlamasından sonra bu konuda nasıl bir politika izleyeceği şimdiden merak konusu oldu.

TPP VE TTIP ÖLDÜ, NAFTA İPTAL EDİLEBİLİR 

Yeni başkan Trump'ın ülke içi ve dışındaki yatırımcıları ve uluslararası ticari merkezleri en çok düşündüren yaklaşımları, uluslararası ticaret anlaşmalarını hedef alıyor.

ABD ekonomisi ve çalışan kesime zarar verdiği gerekçesiyle tüm uluslararası ticaret anlaşmalarını gözden geçirebileceklerini belirten Trump'ın hedefinde özellikle 3 anlaşma olduğu görülüyor.

Henüz ilgili ülkelerin tamamı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmemiş olan TPP ve TTIP'nin, Trump döneminde devam etmesinin zor olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

TTP, Asya ve Pasifik ülkeleriyle daha geniş ekonomik ve ticari ilişkileri, TTIP ise AB ülkeleriyle daha yakın bir ticari süreci amaçlıyordu.

Seçim kampanyası döneminde Trump, mağlup ettiği Demokrat rakibi Hillary Clinton'ın eşi Bill Clinton döneminde hayata geçirilen NAFTA'yı da yeniden müzakereye açabileceğini ifade etmişti.

Ayrıca Çin ve Meksika'dan ithal edilen mallara sırasıyla yüzde 45 ve 35 tarife uygulanması gibi teklifleri de bulunan Trump'ın bu seçim dönemi vaatlerini başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ne ölçüde gerçekleştireceğini zaman gösterecek.

İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA 

Bununla birlikte her fırsatta İran ile nükleer anlaşmaya karşı olduğuna dikkati çeken Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra Ortadoğu'da nasıl bir denklem kuracağı da yakından takip edilecek.

Trump, ABD'nin önde gelen Yahudi lobi kuruluşu Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinde (AIPAC) martta yaptığı konuşmada, anlaşma için "felaket" ve "gördüğüm en kötü müzakere edilmiş anlaşma" ifadelerini kullanmıştı.

Aynı konuşmada Trump, başkan olması halinde birinci önceliğinin anlaşmayı iptal etmek olacağını dile getirmiş, İran tarafı ise bu sözlere tepki göstermişti.

GÜNEY KORE VE JAPONYA İLE İLİŞKİLER 

Cumhuriyetçi Trump, kampanyası boyunca, başkan seçilmesi halinde ABD'nin "Güney Kore ve Japonya'yı korumaya devam etmeyeceğini" ve eğer edecekse "bu iki ülkenin karşılığını ödemesi gerektiğini" de savunmuştu.

Oldukça büyük tartışmalara neden olan bu önerisinin ardından başkanlığa seçilen Trump'ın, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde "ABD'nin desteğini teyit ettiği" bildirildi.

Gelecek yıl 20 Ocak'ta görevine başlayacak Trump'ın seçim kampanyası dönemindeki söz ve vaatlerini ne ölçüde hayata geçireceği ya da hangilerinde geri adım atacağını zaman gösterecek.

AA

Peru'nun başkenti Lima'da, iki gün sonra başlayacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi'nin düzenleneceği otele yakın bir alışveriş merkezinin sinema salonunda çıkan yangında ilk belirlemelere göre 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Emniyet yetkilileri, Larcomar alışveriş merkezinin sinema salonunda çıkan yangında 4 kişinin öldüğünü, bodrumda mahsur kalan kişilerin bulunduğunu, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yetkililer, yangının çıkış nedenine ilişkin soruşturmanın sürdürüldüğünü söyledi.

Alışveriş merkezinin 18-20 Kasım tarihleri arasında APEC Zirvesinin düzenleneceği otele yakın olduğu ifade edildi.