Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, vatandaşları için Avrupa'ya seyahat uyarısı yayınladı. Yapılan açıklamada, festivaller, tatil yerleri ve etkinliklerin terör saldırılarının hedefi olabileceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, CNN'e yaptığı açıklamada herhangi spesifik bir tehdit üzerine uyarının yapılmadığını ancak zamanlamanın da rastgele olmadığı uyarısını yaparken, yaklaşan Noel sezonuna dikkat çekildi.

Açıklamada; "DEAŞ ve El Kaide tarafından, önümüzdeki tatil sezonunda Avrupa genelinde terör saldırıları planlandığına dair güvenilir bilgiler aldık. ABD vatandaşları, radikal eylemcilerin saldırılarına karşı dikkali olmalıdır. Terörirstler, kitlesel ve ya kitlesel olmayan silahlkarla saldırı düzenleyebilir, resmi makamları veya sivilleri hedef alabilir." ifadeleri yer aldı.

"TERÖR TEHDİDİ HİÇ BU KADAR YÜKSEK OLMAMIŞTI"

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının Fransa'da gerçekleşen terör operasyonunun hemen ardından gelmesi dikkat çekti. Fransa'nın Marsilya ve Strazburg kentlerinde Pazartesi günü düzenlenen operasyonda, 8 kişi gözaltına alınmış Franszı polisi Suriye bağlantılı kişilerin sansasyonel eylem hazırlığında olduklarını açıklamıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve operasyonun ardından, uzun süredir planlanan bir saldırıyı engellediklerini belirtirken; "Ülkemizde terör tehdidi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Terörle mücadele ekipleri seferber olmuş durumda." ifadelerini kullanmıştı.

Fransa'nın Strazburg kenti, Avrupa'nın en büyük Noel marketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Noel tatili boyunca, ülkeyi 2 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fransa'da düzenlenen terör operasyonunda 7 kişinin yakalandığı, böylece bu kişilerin planladığı terör saldırısının engellendiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, cumartesiyi pazara bağlayan gece terörle mücadele ekipleri tarafından Marsilya ve Strazburg'da düzenlenen operasyonlarda saldırı hazırlığında olan 7 kişinin yakalandığını duyurdu.

Yaşları 29 ile 37 arasında değişen 7 kişiden yalnızca birinin istihbarat birimleri tarafından bilindiğini kaydeden Cazeneuve, operasyona ilişkin açılan soruşturmanın 8 aydır devam ettiğini belirtti.

Operasyonda, 4 kişi Strazburg'da, 3 kişi Marsilya'da yakalandı.

Cazeneuve, 1 Eylül'den itibaren düzenlenen terör operasyonlarında 143 kişinin, yılbaşından bu yana ise 418 kişinin yakalandığını ifade etti.

Avusturya Başbakanı Christian Kern, aşırı sağcıların AB’nin kilit ülkelerinde iktidara gelmelerinin büyük problem olacağını öne sürerek, "Bu bizim için büyük bir refah kaybı anlamına gelir. Avrupa, Avusturya'dan daha fakir olur" dedi.

Kern, Avusturya’nın önde gelen gazetelerinden Kurier’e verdiği mülakatta, Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde yerleşik siyasi sınıfa karşı oluşan tepki oylarının sağ partilere kaydığını söyledi.

Aşırı sağcı liderlerin her şeye verecek cevaplarının olduğunu ancak sorunları çözecek plan ve programlarının olmadığını ileri süren Kern, "demagog" olarak nitelendirdiği aşırı sağcıların "boş vaatlerle" halkı kandırdığını savundu.

Kern, muhalefetteyken vadedilenlerin yönetime gelindiğinde uygulanmadığını belirterek, ABD başkanı seçilen Donald Trump’ın Obama’nın hayata geçirdiği sağlık yasasının iptal edileceğini vadettiğini ancak seçimden sonra bu düşüncesinden vazgeçtiğini aktardı.

Ulus devlet anlayışı ile ileri gidilemeyeceğini iddia eden Kern, Avrupa’nın kilit ülkelerinden biri olan Fransa’da yönetime Le Pen gibi aşırı sağcı birisinin geçmesinin Avrupa'yı fakirleştireceğini ileri sürdü.

Aşırı sağcıların Avrupa’ya vereceği ekonomik zararın tam olarak kestirilemeyeceğini belirten Kern, “Eğer aşırı sağcı demagoglar, AB’nin kilit ülkelerinde yönetimi ele geçirirlerse büyük problemimiz var demektir. Le Pen gibi birinin ekonomik olarak nasıl bir zarar vereceğini tam anlamı ile kimse kestiremez. Bu bizim için büyük bir refah kaybı anlamına gelir. Avrupa, Avusturya daha fakir olur." ifadesini kullandı.

Avusturya'da 4 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcıların adayı Norbert Hofer'in kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, Fransa'da ise 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihleri arasında yapılacak seçimlerinde aşırı sağcıların adayı Marine Le Pen'in kazanma ihtimalinin yüksek olduğu kaydediliyor.