Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fransa, Calais kentinde dağıtılan Jungle kampındaki sığınmacıların ülkelerine geri dönüşünü teşvik için ödediği prim miktarını artırdı.

Fransa Göçmen ve Uyum Ofisi (OFII), Calais'de dağıtılan kampta yaşayan sığınmacıların, ülkelerine bu yıl sonuna kadar geri dönmeleri halinde bir kereye mahsus olmak üzere kişi başı 2 bin 500 avroya kadar prim ödeneceğini açıkladı.

OFII Genel Direktörü Didier Lesci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Sadece vizeye tabi olan ülkelerden gelen ve gönüllü olarak dönüş yapmak isteyenler bu primden faydalanacak ve bu uygulama Calais'de dağıtılan kampta yaşayan 7 bin sığınmacıyı kapsayacak." dedi.

Uygulamaya en fazla Afgan sığınmacıların ilgi gösterdiğini belirten Lesci, yıl sonuna kadar yaklaşık 4 bin sığınmacıyı ülkelerine geri göndermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanlığı daha önce 650 avro olarak açıkladığı geriye dönüş primini ekim ayında önce 350 daha sonra ise bin avro artırma kararı almıştı. Son uygulama ile geri dönüş için verilen prim, son iki ay içinde 4 misli artırılmış oldu.

ABD merkezli araştırma şirketi PEW, Ortadoğu’nun 2005-2015 yılları arasındaki göçmen hareketlerini araştırdı. Araştırmaya göre, Ortadoğu’daki göçmen sayısı 2005 yılından bu yana yüzde 120 oranında artış gösterdi. Bölgedeki savaş ve iç çatışmalar, Ortadoğu’daki göçmenlerin 25 milyondan 54 milyona çıkmasına yol açtı. PEW’in raporunda, göç hareketinin özellikle 2011 yılında Suriye savaşının başlamasıyla arttığı vurgulandı. Raporda, 2015 itibarıyla “Her 10 Ortadoğulu kişiden 1’inin uluslararası mülteci statüsünde” olduğu belirtildi.

KÖRFEZ ÇEKİYOR

Ortadoğu’daki göçmen nüfusunun artmasında etkili olan 2 büyük faktörün, bölgedeki savaş ve Körfez ülkelerindeki ekonomik olanaklar olduğu belirtildi. Suriye, Irak ve Yemen’deki savaşın 2005’ten bu yana milyonlarca insanı göçe zorladığı belirtilirken, insanların göç etmesinin bir başka nedeni ise iş olanaklarını değerlendirmek adına, Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi petrol zengini Körfez ülkelerine gitmeleri olduğu kaydedildi. Raporda, göçmenlerin en çok tercih ettiği Körfez ülkeleri BAE ve Katar oldu.

Göçmenlerin yüzde 85’inin sadece 4 ülkede konuşlandığı belirtilirken, bu ülkelerin Türkiye, Ürdün, Lübnan ve İran olduğu bildirildi. Sığınmacıların yüzde 47’sinin (4.6 milyon kişinin) Suriye vatandaşı, yüzde 34’ünün ise Filistinli olduğu saptandı. Suriye’den 7 milyon, Irak’tan ise 4.7 milyon kişinin göç ettiği kaydedildi. En çok göçmene ev sahipliği yapan ülkeler ise 2.9 milyon ile Ürdün ve Yemen, 2.7 milyon kişiyle de Türkiye olduğu belirtildi.

TÜRKİYE’DE 2.7 MİLYON SURİYELİ VAR

Türkiye’de 22 Temmuz itibarıyla toplam 2 milyon 731 bin 447 Suriyeli mültecinin bulunduğu bildirildi. Geçici barınma merkezlerinde bulunan beslenme, barınma, sağlık, eğitim, güvenlik, psikososyal destek ve benzeri ihtiyaçları karşılanan Suriyeli mültecilere aylık 85 lira da nakdi yardım yapıldığı belirtildi.

CALAİS SESSİZCE BOŞALTILDI

Fransa’da, İngiltere’ye geçmek isteyen 7 bin kadar sığınmacının oluşturduğu Calais sığınmacı kampının boşaltılmasına dün resmen başlandı. Yaklaşık 2 bin polis ve jandarmanın nezaret ettiği boşaltma işlemleri sırasında önceki gün yaşanan olaylara rağmen çoğunluğu Afgan, Sudanlı ve Eritreli olan sığınmacıların direnmediği gözlemlendi. Dün otobüslere bindirilen yaklaşık 2 bin 500 sığınmacı ülkenin başka bölgelerinde oluşturulan kamplara tahliye edildi. Kollarına geldikleri ülkeleri belirten plastik bilezikler takılan sığınmacılar, aktarıldıkları kamplarda mültecilik başvurularını yapabilecekler.

Fransız yetkililer ‘Jungle /Orman’ olarak adlandırılan kampta kalanlara “Ya taşının ya da ülkenize dönün” diye gözdağı vermişti. Kampın tamamen boşaltılmasının 5 gün süreceği perşembe gününden itibaren çadır ve barakaların sökülmeye başlanacağı bildiriliyor. Calais kampı, 2 yıldır Fransa ile İngiltere arasında gerginliğe yol açıyor.

Gökhan TİMURHAN/GAZETE HABERTÜRK

Fransa'nın Calais kentinde bulunan Jungle kampında sığınmacılar arasında yemek dağıtımı sırasında çıkan kavgada, 3 kişi öldü, 5'i ağır 40 kişi yaralandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Afgan ve Sudanlı sığınmacılar arasında yemek dağıtım sırasında çıkan tartışma büyüyerek kavgaya dönüştü. Bunun üzerine Afgan sığınmacılar, Jungle'daki 250 kadar çadırı ateşe verdi. Kamptaki çoğu sığınmacının karıştığı kavgada 3 kişi hayatını kaybetti, 5'i ağır 40 kişi yaralandı.

Yaralananlar arasında, yemek dağıtımı yapan gönüllü bir grubun çalışanlarının da olduğu belirtilirken, yaklaşık 250 çadırın ateşe verildiği öğrenildi. Yanan çadırlar arasında sığınmacılara gönüllülerce yemek dağıtımı yapılan 2 mutfağın da bulunduğu bildirildi.

Jungle'daki en büyük gönüllü gruplardan Care4Calais'tan, sosyal medya hesabı aracılığıyla yapılan açıklamada, yaklaşık 250 çadırın çıkan yangında kül olduğu ve 500 kişinin ortada kaldığı duyuruldu. Açıklamada, çadırları yananlar için kampta uyku tulumu, çadır ve battaniyeye acilen ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Yaklaşık 5 bin sığınmacının yaşadığı Jungle kampı, "otonom yapısı" ile dünyanın en tehlikeli sığınmacı kampları arasında yer alıyor. Uyuşturucuya ve silaha ulaşmanın oldukça kolay olduğu öne sürülen kampta değişik mafya grupları da yer alıyor.

Kamp zaman zaman bazı küçük grupların kendi aralarındaki iç hesaplaşmalarına sahne oluyor ve büyüyen olaylarda çok sayıda çadır ateşe veriliyor. Kampın dışında sığınmacıların otoyola geçmemesi için bekleyen Fransız polisi ise genelde kamp içinde yaşanan olay ve kavgalara müdahale etmiyor.

Sığınmacıların İngiltere'ye geçebilmek için mecburen konakladığı Jungle'da alınan güvenlik önlemleri nedeniyle karşı tarafa geçiş de artık oldukça zorlaşmış durumda. Devlet tarafından yemek dağıtımının olmadığı kampta yarı aç yarı tok yaşayan sığınmacılar, birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Çoğunluğunu Afgan, Sudan, Eritre ve Pakistanlı sığınmacıların oluşturduğu kamp sakinlerinin geneli 6-7 aydır Jungle'da yaşıyor. Temiz su ve tuvaletin bulunmadığı Jungle'da yaşam koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığı belirtiliyor.

AA