Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun doğu Halep'in stratejik bölgesi Al Sakhour'u muhaliflerin elinden aldığını duyurdu.

Reuters'ın haberine göre gözlemevinin direktörü Rami Abdulrahman, "2012'den beri Halep'te muhaliflerin aldığı en büyük yenilgi oldu." dedi.

Abdulrahman, Suriye ordusunun ilerleyişinin ardından son günlerde muhaliflerin Halep'te ellerinde tuttukları bölgelerin üçte birinden büyük bölümünü kaybettiğini bildirdi.

 

Fransa merkezli Suriye Yardım Derneği, kimyasal silah saldırısına maruz kaldığı belirtilen Suriyeli bir çocuğun korku dolu anlarını gösteren bir video yayınladı.

CNN International'da yer alan habere göre Halep'teki bir hastanede görüntülenen çocuğun, savaş uçaklarıyla kente düzenlenen saldırıda klor gazından etkilendiği belirtiliyor.

Mavi bir battaniyeye sarılmış ve yüzünde oksijen maskesi olan küçük çocuk, videoda öksürükler ve gözyaşları içinde başından geçenleri anlatıyor.

İlk başta 'anne diye' haykıran dehşet içindeki çocuk şu ifadeleri kullanıyor:, "Ard al-Hamra'daydım. Savaş uçaklarını seyrediyordum. Sonra bir şey fırlattı. Sarı bir duman gördüm, bir şey hissettim. Sonra beni hastaneye götürdüler."

Kardeşlerinin nerede olduğunu bilmediğini söyleyerek tekrar ağlamaya başlayan Suriyeli çocuk, "Ölecek miyim bayan? Ölecek miyim?" diye soruyor.

Yardım derneğinden yapılan açıklamada çocuğun tedavi gördüğü hastanenin bir saldırıda vurulduğu fakat çocuğun durumunun iyi olduğu bildirildi.

CNN'in iletişime geçtiği kuruluşun ekonomi direktörü Wadah Seddikh, "Çocuk iyi, onu yakında ziyaret edeceğiz" dedi.

Suriye'de rejim güçlerinin ablukası altındaki Halep'te yerleşim yerlerini hedef alan hava saldırılarında 46 kişinin yaşamını yitirdiği, 325 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep'teki sivil savunma ekibinin basın sorumlusu İbrahim Ebu Leys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Rus ve rejime ait savaş uçakları, Halep ilinin doğu kesimlerinde muhaliflerin denetimindeki bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladı.'' dedi.

Saldırılarda aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu Sahur'da 12, Kafrm Tahan'da 6, Merce'de 4, Bab Neyrab'ta 2, Katırci'de 7, Mesekin Hanano'da 4, Beyanun, Maret el-Artik, Daret el-İzze'de birer, Kafr Bisin'de 4, Mansur'da 2, Kafr Hamra'da 2 olmak üzere 46 kişinin yaşamını yitirdiğini, 325 kişinin yaralandığını kaydeden Leys, ''Söz konusu bölgelerde enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralı var. Yoğun saldırılar nedeniyle olay yerlerine gidemiyoruz.'' diye konuştu.

''HALEP'E 150 HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ"

Rejime ait askeri helikopterlerin de kentin muhaliflerin kontrolündeki yerleşim yerine varil bombalarıyla saldırdığını aktaran Leys, ''Sabahtan bu yana rejim ile Rus savaş uçakları Halep'e 150 hava saldırısı düzenledi. Hava saldırılarının yanı sıra rejim güçleri de karadan yerleşim yerlerine saldırdı. Kara ve hava saldırılarından dolayı halk dışarı çıkamadı.'' ifadelerini kullandı.

Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolündeki bölgelere 15 Kasım'dan bu yana düzenlenen saldırılarında 508 sivil öldü, bin 871 sivil de yaralandı. Rejim ve destekçilerinin saldırılarında tüm hastaneler servis dışı kalırken kentte muhalif bölgelerde sadece 3 fırın çalışıyor. Yoğun bombardımandan dolayı kentte altyapı çökerken yollar da kullanılmaz hale geldi.