Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Başkan seçildiği günden bu yana, Twitter hesabından verdiği mesajlarla gündem yaratan Donald Trump, dün yine Twitter hesabından yaptığı açıklamayla iş hayatından çekileceğini açıkladı.

Trump attığı tweette şirketlerinde yürüttüğü işlerini devredeceğini ve bunun için gerekli belgelerin hazırlanmakta olduğunu belirtti.

twitter

Paylaşımında işlerini kime ve nasıl devredeceği yönünde herhangi bir bilgi vermeyen Trump, hiç beklemediği bir yanıtla karşılaştı. Amerikan devletinin kurum ve yetkililerini etik açıdan denetlemekle görevli Hükümet Etik Dairesi (OGE), Trump'ın bu tweetlerine ilginç bir dilde yanıt verdi.

Resmi bir devlet kurumu olan Hükümet Etik Dairesi'nden atılan tweetlerde, "Bravo, çıkar çatışmasını sona erdirmenin yolu işleri elden çıkarmaktı. İyi karar!" ve "OGE işlerinizi elinizden çıkarmaya karar vermenizden büyük memnuniyet duyuyor. Doğru karar." ifadelerine yer verdi.

Trump'ın şirketlerini elden çıkaracağını belirten bu tweetler, büyük şaşkınlık yarattı. ABD medyası hesabın hacklenmiş olabileceğini belirtti ancak OGE sözcüsü kısa bir süre sonra hesapların hacklenmediğini açıkladı.

Hükümet Etik Dairesi'nden gelen ve Trump'ın Twitter'da kullandığı üslupla benzer bir üsluba sahip olan bu tweetler, ABD'nin seçilmiş başkanına 'ince bir mesaj' olarak yorumlandı.

 

 

8 Kasım'da yapılan seçimlerde ABD başkanı seçilen ve görevi devralmak için gün sayan Donald Trump'ın bayrak yakanlara hapis cezası verilmesi yönündeki önerisi tartışma yarattı.

Geçtiğimiz günlerde New York'taki Trump Tower önünde toplanan Trump karşıtları, ABD bayrağı yakmıştı. Bu hareket başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Donald Trump'ı çok kızdırdı.

Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Trump, ABD bayrağı yakmanın belli sonuçları olması gerektiğini, bu kişilerin vatandaşlıktan çıkarılabileceğini veya hapse atılabileceğini belirtti.

Ancak Donald Trump'ın bu önerisi kendi partisinde dahi muhalefetle karşılandı. Cumhuriyetçi lider Mitch McConnel, bayrak yakılmasının, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, Yargıtay'ın 1989 yılında bu konuyla ilgili verdiği kararı hatırlattı.

Bayrak yakmanın hoş olmayan bir fikir açıklama yöntemi olduğunu belirten McConnel, "Bu ülkede, kabul edilemez fikirlere saygı duymakla ilgili uzun yıllardır sürdürdüğümüz bir geleneğimiz var." ifadelerini kullandı.

ABD başkanlık seçimlerinde Yeşil Parti'den başkan adayı olan Jill Stein, Wisconsin ve Pennsylvania'nın ardından Michigan eyaletinde de başkanlık seçimi oylarının yeniden sayılması için resmi başvuruda bulundu.

Yeşil Parti başkan adayı Stein yazılı bir açıklama yaparak, Michigan eyaletindeki başkanlık seçimleri oylarının yeniden sayılması için resmi başvuru yaptığını bildirdi.

Açıklamasında, "Michiganlılar ve tüm Amerikalılar, güvenebileceğimiz bir oy kullanma sistemini hak ediyor." ifadelerini kullanan Stein, daha önce de Wisconsin ve Pennsylvania eyaletlerinde oyların yeniden sayımı için resmi başvuru yapmıştı.

Demokrat Parti yönetimi, geçen hafta bir açıklama yaparak, oyların yeniden sayılması sürecini yakından takip edip destek vereceklerini ifade etmişti.

8 Kasım'daki seçimlerden sonra 20 gün boyunca sonuçları açıklanmayan Michigan'da seçim kurulu, pazartesi günü yaptığı açıklamada Trump'ın 10 bin 704 oy farkla seçimleri kazandığını açıklamıştı.

Stein'in başvuru yaptığı her üç eyaletteki seçimleri de küçük farklarla kazanan ABD'nin seçilmiş başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump ise, Stein'in başvurularının "sahtekarlık" olduğunu iddia etmişti.

Wisconsin eyaletindeki seçim kurulu yeniden oy sayım işleminin hızla yapılacağını bildirmişti. Michigan'daki başvurunun kabul edilmesi halinde cuma günü oyların yeniden sayılabileceği öngörülüyor.

ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump, 20 Ocak 2017 tarihinde yemin ederek Beyaz Saray'daki görevine başlayacak.