Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Küba, Çekya'ya olan borcunu ödemek için alışılmadık bir yol kullanmayı planlıyor. Doğu Avrupa ülkesine 276 milyon dolar borcu olan Küba, bu borcu ülkenin ünlü romlarıyla yapmayı teklif etti.

Çek Ekonomi Bakanı, borçlarla ilgili görüşmede Kübalı yetkililerin böyle bir seçenek sunduklarını belirtti. Çekya eğer bu teklifi kabul ederse, 100 yıldan fazla süre boyunca ülkeye yetecek rom stoğuna sahip olmuş olacak.

Çek yetkilerin teklife karşılık, rom yerine ilaç almayı önerdikleri ifade edilirken, Küba'da üretilen ilaçların AB sertifakasına sahip olmaması bu konudaki pazarlıkları tıkamış gibi gözüküyor.

İki ülke arasında pazarlığa neden olan borcun, iki ülkenin de dönemin komünist bloğunda olduğu Soğuk Savaş günlerinden kaldığı belirtiliyor.

Çek yetkililerin Küba'dan gelen bu teklife sıcak baktıkları ifade edilirken, anlaşmanın önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Google ve Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa arasında başkent Havana'da imzalanan anlaşmaya göre, Gmail ve YouTube dahil Google servislerine erişim hızı artırılacak. Google'dan yapılan açıklamada, "Bu anlaşma, Etecsa'nın, yerel düzeyde YouTube videoları gibi en popüler yüksek bant genişliği içeriklerimizden bazılarını, ön belleğe alarak gecikmelerini azaltmak için teknolojimizi kullanmasına izin veriyor" ifadesine yer verildi.

Dünyanın en düşük çevrimiçi bağlantı oranlarından birine sahip Küba'da halkın büyük bölümünün evden internete bağlanmasına izin verilmiyor. Küba'da halkın internet hizmetinden faydalanabilmesi için özel erişim noktalarında saatte yaklaşık iki dolar ödemesi gerekiyor.

ABD Başkanı Barack Obama Küba ziyaretinde, internet erişiminin eğitim ve sağlık hizmetleri gibi ülkenin refahı açısından önemine dikkat çekerek, Google'ın Küba'ya internet sağlayacağını açıklamıştı.

Başkan seçilen Donald Trump ise seçim kampanyası döneminde Obama'nın Küba ile ilişkilerin düzeltilmesine yönelik attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.

AA