Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD'de ülkesine yardım için yapılacak oylamanın ertelenmesi üzerine Amerikan askerlerinin Filipinler'e ziyaretine onay veren anlaşmayı sonlandırma tehdidinde bulundu.

Duterte, merkezi ABD'de bulunan yardım kuruluşu Millennium Challenge Corporation'ın (MCC) Filipinler'e yardım için yapılacak oylamayı erteleme kararına "Hoşçakal ABD" sözleriyle tepki gösterdi.

Devlet Başkanı Duterte, yaptığı açıklamada, "Anlıyorum ki MCC üstümüzü çizmiş. Tamam, güzel, buyursun. Biz ABD'nin parası olmadan hayatta kalabiliriz. Fakat biliyorsun ABD, gözden kaçırdığın bir şey olabilir. Filipinler'den ayrılmaya hazırlan. Misafir Kuvvetler Anlaşmasının nihai olarak yürürlükten kaldırılması ya da feshi için hazırlıklı olun. Siz yaparsanız, biz de yaparız. Bu tek yönlü bir trafik olmayacak." ifadelerini kullandı.

MCC, 2011'de 434 milyon dolarlık yardım paketi için Filipinler'i seçmiş, geçen yıl da Filipinler'in, iyi yönetimle ilgili politikalarını geliştirmeye yönelik süren çabaları nedeniyle ikinci bir bağış için oy birliğiyle yeniden seçildiğini açıklamıştı. Duterte'nin belediye başkanlığı yaptığı yıllarda Davao'daki bazı şüphelileri bizzat öldürdüğünü açıklamasının ardından MCC, oylamanın Filipinler'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili endişelerin gözden geçirileceği gerekçesiyle ertelendiğini belirtmişti.

 

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD’yi hedef alarak yaptığı konuşmada, “Hadi beni devirin.” ifadesini kullandı.

Inquirer’da yer alan habere göre, Devlet Başkanı Duterte, başkanlık koltuğunda 100. gününün sonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetimine “Hadi beni devirin.” diyerek meydan okudu.

Duterte, “Bize paspas muamelesi yapamazsınız. Aksi halde buna pişman olursunuz.” diyerek ABD yönetiminin kendisine yönelik eleştirilerine karşılık vermeyi sürdürdü. Konuşmasında “Söylediklerinize dikkat edin. Aksi halde Filipinler’i kaybedersiniz.” ifadesini kullanan Duterte, ABD’nin Filipinler'in uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına karşı uyguladığı politikayı eleştirmesi yerine BM’deki büyükelçisi vasıtasıyla soruşturma açmasını tavsiye etti.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) yönelik açıklamalarda da bulunan Duterte, “Beni CIA vasıtasıyla devirmek mi istiyorsunuz? Cesaretiniz varsa deneyin. Şerefimi, yaşamımı ve başkanlığımı hiçe saymış biriyim. Başıma ne gelirse gelsin kaderden başka bir şey değildir. Eğer devrileceksem, bu da başkanlığımın bir parçasıdır." şeklinde konuştu.

Duterte, “Sizin için kendimizi feda ettik. Vatanımızı ele geçirdiniz. Halen buradasınız. Sizin varlığınız nedeniyle 2. Dünya Savaşı’nda çok acılar çektik. Burada olmasaydınız, ülkemiz böylesine büyük bir yıkım yaşamazdı. Sizin yüzünüzden 200 bin Filipinli hayatından oldu.” dedi.

Devlet başkanlığı koltuğuna 30 Haziran'da oturan Duterte'nin özellikle uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına yönelik uygulamaları ülke içinden ve dünyadan yoğun eleştiri alıyor.

Duterte'nin iktidara geldiği günden bu yana 3 binden fazla şüpheli, güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, Duterte'ye söz konusu ölümleri durdurması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyması çağrısında bulunmuştu.

AA

 

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesinin ABD'den 'ayrılacağını' söyledi.

Pekin'deki ekonomik forumdan önce konuşan Duterte, bu açıklamasını Çin ile Güney Çin Denizi meselesiyle ilgili diyaloğun sürmesi konusunda anlaşmaya varılmasının ardından yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying de Filipinler ile karşılıklı menfaate dayalı askeri işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Çin ve Filipinler arasında barışçıl temele dayalı birçok askeri işbirliği yapıldığını hatırlatan Hua, ikili ilişkilerin gelişmekte olduğu Filipinler ile bu tarz yeni ortaklıkların ortak menfaate dayalı olacağını kaydetti.

Daha önce yaptığı açıklamalarla benzer şekilde Çin ziyareti öncesinde de verdiği demeçte Rodrigo Duterte, ABD ile askeri işbirliklerine artık izin vermeyeceğini yineleyerek, Çin ve Rusya ile bu konuda iş birliğine açık olduğunu söylemişti.

Duterte, uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına yönelik politikasını eleştiren ABD yönetimiyle arasına mesafe koymuş ve askeri tatbikatlarını durduracağını açıklamıştı.

Pekin yönetimi ise bu gelişmeyi askeri alan başta olmak üzere bir çok alanda fırsata çevirme arzusunda. İkili ilişkilere sadece Güney Çin Denizi ekseninde bakılmaması gerektiğinin altını çizen Çin ayrıca, Filipinler ile ticaret, turizm ve yatırım gibi alanlarda da işbirliğini güçlendirmek istiyor.

ABD: TAM OLARAK NEYİ KASTETTİĞİNİ AÇIKLAMALI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin ABD’yle ilişkileri bitireceği yönündeki sözlerine tepki göstererek, “Bizden ayrılacağına yönelik sözlerinde tam olarak neyi kastettiğinin açıklamasını arayacağız.” dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında yeni ticari anlaşmalar imzalamak üzere Çin'i ziyaret eden Duterte’nin ABD’ye yönelik sözlerine ilişkin konuştu.

Duterte’nin sözlerini “Açıklanamayacak şekilde yakın ilişki içinde olan iki ülke için uygunsuz” şeklinde değerlendiren Kirby, "Bizden ayrılacağına yönelik sözlerinde tam olarak neyi kastettiğinin açıklamasını arayacağız.” diye konuştu.

Kirby, "Duterte’nin ne dediği çok açık değil.” dedi.

Müsteşar Yardımcısı Daniel R. Russel’in bu hafta sonunda Filipinler başkenti Manila’ya gideceğini belirten Kirby, bu seyahatin daha önceden planlandığını, fakat Duterte’nin ABD hakkındaki yorumlarının bu ziyaret esnasında gündeme getirileceğini söyledi.

Duterte, Çin ziyareti sırasında yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Barack Obama hakkında daha önce yaptığı ağır hakaretleri tekrarmış ve ABD ile yaptıkları ortaklığın şimdiye kadar kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını belirtmişti.

Duterte, artık eski politikaların tarihe karıştığını ve kendilerinin de ABD yerine Çin ile yeni ortaklıklara gidileceğini kaydetmişti.

HABERTURK.COM/AA/AP