Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Berlin'i kana bulayan kamyon faciasının ardından polis olayın terör saldırısı mı yoksa bir kaza mı olduğuna dair soruşturmasını titizlikle sürdürüyor.

12 kişinin yaşamını yitirdiği ve 50'den fazla kişinin yaralandığı olayla ilgili ilk ipuçlarının bir terör saldırısı ihtimalini işaret ettiği belirtilirken, olay sırasında kamyonu kullandığı iddia edilerek gözaltına alınan bir kişinin Pakistan vatandaşı olduğu ve Şubat ayında mülteci olarak Almanya'ya geldiği kaydedildi.

Polisin gözaltına aldığı 23 yaşındaki Pakistan vatandaşı Naved B.'nin Berlin'de bir mülteci kampında kaldığı belirlendi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, olayın saldırı veya kaza olabileceğini ancak 'saldırı' kelimesini ağzına almak istemediğini söyledi.

KAMYON KAÇIRILDI MI?

Öte yandan, kamyonda şoförün yanında oturan ve olay sırasında hayatını kaybeden kişinin Polonyalı olduğu açıklandı. Bu durum, Noel pazarını kana bulayan kamyonun kaçırılmış olabileceği yönünde soru işaretlerine neden oldu.

Kamyon firmasının sahibi Ariel Zurawski yaptığı açıklamada önemli bilgiler verdi. Zurawski, "Kamyonun insanların üzerine süren ve olaydan sonra kaçarak uzaklaşan kişi benim şoförüm değil. Şoförüme kefil olabilirim. Muhtemelen ona bir şey yaptılar ve kamyonu kaçırdılar." ifadelerini kullandı.

Zurawski kamyon şoförünü çocukluğundan beri tanıdığını belirterek; "Garanti edebilirim çünkü o benim kuzenim. Onu doğumundan beri tanıyorum. İnsanlar sarhoş bir sürücü olabileceğini söylüyorlar. Ancak o bir sonraki gün yola çıkacaksa, asla içmezdi. Bunun o olmadığına eminim. Ona bir şey yapıp, kamyonu kaçırmış olmalılar." şeklinde konuştu.

 

Berlin'de bir kamyon, şehrin merkezi noktalarından birinde bulunan Breitscheidplatz Noel pazarına girdi. Olayda 12 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 yaralının olduğu belirtildi.

Berlin polisi, olaya dair ilk ipuçlarının bir terör saldırısını işaret ettiğini açıkladı. Polis halktan evde kalmasını ve söylentilerden uzak durmasını istedi.

Kamyon şoförünün olayın ardından kaçarak uzaklaştığı ancak daha sonra polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Olay sırasında kamyon şoförünün yanında oturan kişinin ise öldüğü belirtildi. Gözaltına alınan kişinin Pakistan vatandaşı olduğu ve Şubat ayında Almanya'ya mülteci olarak geldiği belirlendi.

Olay yerine gelen Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, "Burada bu manzarayı görmek korkunç, çok üzücü, büyük bir şok." ifadelerini kullandı.

Almanya lideri Angela Merkel'in konuyla ilgili bilgi aldığını söyleyen hükümet sözcüsü Steffen Seibert, "Hayatını kaybedenlerin acısını yaşıyor, yaralıların şifa bulmasını umut ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz günlerde de Ludwigshafen'de bulunan bir Noel pazarına, DEAŞ bağlantılı 12 yaşındaki bir çocuğun bombalı saldırı girişimi polis tarafından engellenmişti.

İÇİŞLERİ BAKANI MAİZİERE'DEN AÇIKLAMA

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, Berlin'de meydana gelen olayın herkesi sarstığını ifade etti.

Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin net bir açıklama yapabileceğini dile getiren Maiziere, "Olayın arka planı ve gelişimi konusunda henüz kesin bir şey bilmiyoruz." dedi.

İnsanların üzerindeki psikolojik etkisi bakımından açıklamalarda seçilen kelimelerin önemli olduğunu vurgulayan Maiziere, incelemelerin sonucuna göre net açıklamalar yapılabileceğini kaydetti.

Maiziere, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum ancak pek çok şey buna işaret ediyor." diye konuştu.

Güvenlik birimlerine güvenilmesini isteyen Maiziere, "Bu olay tam olarak aydınlatılmadan biz durmayacağız." ifadesini kullandı.

"BERLİN VE ÜLKEMİZ İÇİN KÖTÜ BİR AKŞAM"

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yaptığı yazılı açıklamada, olay hakkında çok şey bilinmese de düşüncelerinin hayatını kaybedenler ve onların yakınlarında olduğunu belirtti.

"Bu, beni ve sayısız insanı üzen Berlin ve ülkemiz için kötü bir akşam." değerlendirmesinde bulunan Gauck, olayın ardından görev alan arama kurtarma ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.