Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Berlin'de şehrin en işlek Noel pazarlarında birinde düzenlenen ve ülkeyi sarsan terör eyleminin ardından, Almanya radikal tedbirler almaya hazırlanıyor.

Saldırının Tunuslu failinin İtalya'da öldürülmesinin ardından bir durum değerlendirmesi yapan Almanya lideri Angela Merkel, güvenlik tedbirlerinin hızlı bir şekilde arttırılacağını söyledi.

Berlin'de düzenlenen saldırının soru işaretlerini arttırdığını söyleyen Merkel, birçok Tunus vatandaşının Almanya'dan sınırdışı edileceğini söyledi.

Merkel, "Almanya'da kalma hakkı olmayan Tunusluların tamamını hızlı bir şekilde sınırdışı edeceğiz. Tunus Başbakanı ile yaptığım görüşmede, geri göndereceğimiz insan sayısının artacağını ve sınırdışı süreçlerinin hızlanması gerektiğini ilettim." ifadelerini kullandı.

Berlin'deki saldırının faili Anis Amri'nin, geçtiğimiz yıl Almanya'ya sığınma başvurusunda bulunduğu ve başvurusu kabul edilmediği halde yasadışı bir şekilde Almanya'da kalmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Berlin'de Noel pazarına yapılan kamyonlu saldırının faili Anis Amir İtalya'nın Milano kentinde vurularak öldürüldü.

Saldırganın, gece 3 sularında İtalyan polisinin yaptığı standart bir kontrole denk geldiği ve kimlik sorulması üzerine silahını çekerek bir polis memurunu yaraladığı belirtildi. İtalyan polisi tarafından vurularak öldürülen saldırgandan alınan parmak izinin Berlin'deki kamyon saldırısından alınan parmak izleriyle eşleştiği ifade edildi.

İtalya İçişleri Bakanı'nın konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında öldürülen kişinin Berlin'deki saldırının faili olduğuna dair hiçbir şüphe bulunmadığını açıkladı. Alman Federal Başsavcılığı ise soruşturmayla ilgili olarak İtalyan makamlarıyla temasa geçildiğini duyurdu.

Anis Amir'in üzerinden Fransa'dan İtalya'ya giden bir trenin biletinin çıktığı, saldırganın Berlin'den önce Fransa'ya sonra da İtalya'ya gittiğinin değerlendirildiği bildirildi.

Pazartesi akşamı düzenlenen saldırıda, Tunus asıllı olduğu belirtilen bir kişi 25 tonluk bir kamyonla şehrin işlek Noel pazarlarından birine dalmış, olay sonrasında 12 kişi hayatını kaybetmiş 48 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti. DEAŞ, Anis Amir'in öldürülmesinin ardından teröristin yer aldığı bir video paylaştı. Videoda Tunuslu terörist, DEAŞ elebaşı Bagdadi'ye bağlılık yemini ediyor ve DEAŞ'ın Müslümanları bombalayan 'Haçlılar'dan intikam alacağını söylüyor.