Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Türkiye ile Rusya, Suriye'de savaşan taraflara ülke genelinde ateşkes başlatmaları amacıyla önerecekleri bir plan üzerinde mutabakata vardı.

AA'nın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Türkiye ile Rusya, Halep kent merkezinin doğusunda ilan edilen ateşkes ve yerel nüfusun tahliyesinden sonra, ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldı.

Planın, Beşşar Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması hedefleniyor.

Ankara ve Moskova, mutabakat çerçevesinde, ateşkesin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için çaba gösterecek.

Ancak terör örgütleri, ateşkesin kapsamı dışında tutulacak.

Dışişleri kaynakları, DEAŞ, El Nusra ve PYD'nin kapsam dışında olduğunu bildirdi.

Kaynaklar, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılacağını ve ateşkesi bozana müeyyide uygulanacağını aktardı.

Öte yandan sürecin içinde Türkiye, Rusya ve İran'ın yer aldığı kaydedildi.

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana'da siyasi müzakerelere başlayacak.

İki ülke sürecin garantörlüğünü yaparak, müzakere sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 nolu kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçlıyor.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda iki anlaşmanın hazır olduğunu; bunlardan birinin siyasi çözüm diğerinin ise ateşkesle ilgili olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, anlaşmanın her an yürürlüğe girebileceğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Türkiye kalıcı ateşkesi savunuyor. PYD Astana'daki görüşmede olmayacak. Bu süreçte olmaması BM Güvenlik Konseyi'nin kararıdır" diye konuştu. 

Esed'li bir geçiş sürecinin ise 'imkansız' olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye muhalefetinin de bunu kabul etmeyeceğini söyledi. 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la telefonda görüştü.

Kremlin'den yapılan açıklamada De Mistura ile Lavrov'un Suriye'deki ateşkes görüşmelerine dair görüştükleri belirtildi.

Açıklamaya göre Staffan de Mistura, Türkiye, İran ve Rusya arasında yürütülen ateşkes görüşmelerini ve Kazakistan'da düzenlenmesi planlanan yeni barış görüşmeleri sürecini desteklediğini söyledi.