Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Rusya Savunma Bakanlığına ait uçağın, teknik arıza ve pilotaj hatasının birleşmesi sonucu Karadeniz'e düşmüş olabileceği öne sürüldü.

Rus İnterfax haber ajansına konuşan soruşturma ekibinden bir yetkili, kara kutudan elde edilen ilk verilerin, Tu-154'ün kalkışı sırasında sistem arızası nedeniyle kanatlarda uçuş için yeterli kaldırma kuvveti oluşmadığını gösterdiğini belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Aynı zamanda uçuş ekibinin kritik durumda hatalı karar verdiğini düşünmek için nedenler de var. Kaza teknik arıza ve insan faktörünün birleşmesiyle meydana gelmiş olabilir." diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı da uçağın kara kutularının detaylı şekilde incelendiğini ve resmi açıklamanın gelecek günlerde yapılacağını duyurdu.

Rusya'nın Soçi şehrinden kalktıktan sonra 92 yolcusuyla düşen Rus Tu-154 uçağının ilk karakutusunun bulunduğu bildirildi. 

Reuters'ın TASS'tan ilettiği habere göre karakutu Moskova'ya gönderilecek.

Uçuş bilgilerinin bulunduğu kutunun, kazanın sebebini ortaya çıkaracağı düşünülüyor.

Soruşturmayı yürütenler şimdiye kadar pilot hatası veya teknik bir problemin kazaya yol açmış olabileceğini söylüyor.

Kızıl Ordu Korosu'ndan 64 kişiyi, gazetecileri ve askerleri taşıyan Rus uçağı Suriye'nin Lazkiye kentine doğru gitmek için Soçi'den havalanmasının ardından Karadeniz'e düşmüştü.

ÜÇ PARÇA DAHA BULUNDU

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-154 uçağına ait üç parçanın daha bulunduğunu duyurdu. Açıklamaya göre bulunan parçalar arasında motor ve iniş takımı da yer alıyor.

80 KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

İnterfaks'ın haberinde ise "Şu anda 80 kişinin cesedi karaya çıkartıldı" denildi.

Ayrıca, elde edilen ilk verilere göre arama operasyonu yetkilileri uçağın sağ motorunu da buldu.

Daha önce Savunma Bakanlığı'na ait uçağın mürettebatından bir kişinin cesedinin tespit edildiği belirtildi.

Savunma Bakanlığı, şu ana kadar arama bölgesinde su üstü alanın tamamının, 7 sektörde denizin dibinin araştırıldığını bildirdi.

 

Rus askeri yetkilileri ile Kızıl Ordu korosunu Suriye'ye götüren ve Soçi kentinden ayrıldıktan sonra Karadeniz'e düşen Rus uçağının bulunan ilk karakutusuyla ilgili gizemler çözülüyor.

Life.ru'nun Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağı kullanan pilotların son konuşmalarına yer verildi.

Habere göre, uçak düşmeden önce pilotlar arasında şu konuşmalar yaşandı:

- Hız... 300... (İşitilemiyor)

- (İşitilemiyor)

- Yerini alın, kaptan

- (İşitilemiyor)

- Ah, neler oluyor!

(Keskin bir sinyal duyuluyor)

- Kanatlan, k**tak!

- Yükseklikölçer!

- Biz... (İşitilemiyor)

(Yere tehlikeli yakınlık sinyali duyuluyor)

- (İşitilemiyor)

- Kaptan, düşüyoruz!

Tu-154 tipi uçağın mürettebat dahil 92 yolcusu olduğu bilinirken, Rusya Savunma Bakanlığı kazada kurtulan kimse olmadığını açıklamıştı.

Öte yandan Rus uçağına ait ikinci kara kutunun da bulunduğu açıklandı.