Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Özbekistan'ın Eylül ayında hayatını kaybeden eski cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın kara para aklama sorgulaması iddiasıyla geçtiğimiz ay İsviçre'den gelen savcılar tarafından sorgulandığı bildirildi.

Avukat Gregoire Mangeat, Gülnara Kerimova'nın 9-10 Aralık'ta Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te iki İsviçreli savcı tarafından sorgulandığını ve sorgunun da 23 saat sürdüğünü kaydetti.

Gülnara Kerimova'nın sağlık durumunun iyi olduğunu kaydeden Mangeat, güvenliğinin garanti altında olmadığını ifade etti.

Hakkında ihalelerde rüşvet aldığı iddia edilen Gülnara Kerimova'dan, 2014 yılından bu yana haber alınamıyordu.

Kasım ayında Kerimova'nın zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilmişti.

Öte yandan Kerimova'nın oğlu İslam Kerimov Jr., annesinin hayatta ve sağlıklı olduğunu söyleyerek iddiaları yalanlamıştı.

Özbekistan’ın eylül ayında vefat eden Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnara Kerimova’nın öldürüldüğü ileri sürüldü.

Rus Tsentr-1 adlı haber sitesinin Özbekistan Ulusal Güvenlik Servisi görevlisine dayandırdığı haberine göre, Gülnara Kerimova, 5 Kasım’da zehirlenme sonucunda hayatını kaybetti. Görevli, 44 yaşındaki Kerimova’nın aynı gün Taşkent’te toprağa verildiğini ve mezarının “yerle bir edildiğini” savundu.

Özbekistan hükümeti, konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadı. 2013 yılından beri babasının talimatıyla ev hapsinde tutulan Gülnara’nın birkaç aydır da bir akıl hastanesine yatırıldığı iddia ediliyordu. Gülnara’nın babasının cenaze törenine de katılmasına izin verilmemişti.

GAZETE HABERTÜRK