Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Batı Afrika ülkesi Gambiya'da 1 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri sonrası Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinin askeri müdahale hazırlığına başladığı bildirildi.

Nijerya basının bildirdiğine göre, ülkedeki yaklaşık 200 kişilik hava kuvvetleri personeli ve 500'ün üzerinde kara kuvvetlerine bağlı asker, Gambiya'ya askeri müdahalede bulunmak için hazırlandı.

Bu arada Gambiya'yı çevreleyen Senegal'in de birçok askerini Gambiya sınırına konuşlandırdığı belirtilerek, Gambiya'da seçimi kaybeden Devlet Başkanı Yahya Jammeh'e yönelik yapılması planlanan askeri müdahalenin ECOWAS çatısı altına gerçekleştirileceği kaydedildi.

Gambiya devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Adama Barrow'un danışmanlarından Mai Ahmad Fatty, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu geceden itibaren barışçıl seçim sonuçlarına itiraz edenlerin isyancı sayılacağını ifade etti.

ECOWAS'ın askeri müdahale kararı, Gambiya meclisinin seçimleri kaybeden ve perşembe günü görevi devretmesi beklenen Yahya Jammeh'in görev süresini üç ay daha uzatmasının ardından geldi.

Ülkede 1 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kaybeden Jammeh, dün devlet televizyonundan 90 günlük olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmuştu.

Seçimleri kaybetmesinin ardından yenilgisini kabul eden fakat daha sonra görevi bırakmayacağını açıklayan Jammeh, seçim sonuçlarına ilişkin Gambiya Yüksek Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

Jammeh'e görevi barışçıl yollarla devretmesi yönünde pek çok uluslararası çağrı yapılmıştı.

1994'te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006 ve 2011'de yapılan seçimleri kazanmıştı. Jammeh'in son devlet başkanlığı seçimlerinde, oyların yüzde 36'sını aldığı belirtilmişti.

Afrika ülkelerinden Gambia, tarihinin en kritik seçim dönemlerinden birini geride bıraktı. Seçimlerde, Yahya Jammeh'in 22 yıllık iktidarı son buldu ve muhalefet lideri Adama Barrow yeni başkan olarak seçildi.

Seçim günü tüm ülkenin internetini kesen ve uluslararası telefon hatlarını kapatan başkan Jammeh, seçim sonuçları açıklandıktan sonra yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı. Ancak Batı Afrika ülkesinin 22 yıllık lideri daha sonra fikir değiştirmiş olacak ki, seçimlere hile karıştığını ve sonucu kabul etmediğini duyurdu.

Jammeh yaptığı açıklamada, "Araştırmalar sonucunda, seçim sonuçlarını reddetme kararı aldım. Seçim sürecinde ciddi ve kabul edilemez anormallikler keşfettik." ifadelerini kullandı.

Seçimlerin yeniden yapılmasını istediğini belirten Jammeh, "Yeni ve şeffaf bir seçim öneriyorum. Yeni seçim Allah korkusu olan, bağımsız bir seçim komisyonu tarafından organize edilsin." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Jammeh'in beklenmedik açıklamaları, seçimlerde 45.5 oy alarak Adama Barrow'un ekibinde şaşkınlık yarattı. Barrow'un geçiş ekibini yöneten Mai Ahmad Fatty, "Neler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bizim kadar, bize oy veren insanlarda endişeli. Barışı ve istikrarı sağlayacağız. Kimsenin bizi şiddetin içine çekmek için proveke etmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri'nden de açıklama gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner yaptığı açıklamada, "Bu haraket, Gambia halkının iradesine karşı ayıplanası ve kabul edilemez bir ihlaldir. Gücü yasadışı bir şekilde elinde bulundurmaya devam etmek için güvenilir seçim sonuçlarını hiçe sayan çirkin bir girişim olarak görüyoruz." dedi.

Aralık başında yapılan seçimin ardından derin bir siyasi krize sürüklenen Batı Afrika ülkesi Gambiya aynı zamanda siyasi bir drama da sahne oluyor.

1 Aralık'taki seçimlerde başkan seçilen ancak 22 yıldır iktidarda olan mevcut başkan Yahya Jammeh'in koltuğu bırakmamasının ardından can güvenliğinden endişe ederek Senegal'e kaçan seçilmiş başkan Adama Barrow, 8 yaşındaki oğlu Habibu Barrow'u kaybetti.

Bir köpeğin saldırmasıyla yaralanan 8 yaşındaki Habibu'nun başkent Banjul yakınlarındaki bir hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiği açıklandı.

Siyasi kriz nedeniyle ülkesine dönemeyen seçilmiş başkan Adama Barrow'un oğlunun cenazesine katılamadığı belirtildi.

NİJERYA MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR

Öte yandan Gambiya'da koltuğu bırakmayan Yahya Jammeh'in kabinesindeki 4 bakan bugün istifa etti. Jammeh'in kabinesindeki, Ekonomi, Dışişleri, Ticaret ve Çevre Bakanları'nın görevi bıraktığı açıklandı.

Yasal olarak 19 Ocak'ta görevi bırakmak zorunda olan Jammeh'in üzerindeki uluslararası baskı da artıyor. Nijerya ve birkaç Batı Afrika ülkesi, Jammeh'in görevi bırakmaması halinde askeri müdahaleye hazırlandıklarını açıkladı.

Ülkede çatışma ortamının oluşma ihtimali nedeniyle binlerce kişi Gambiya'yı terk ediyor.