Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'da devlet başkanlığın Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale hazırlığı yapan Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri'ne (ECOWAS) destek kararı aldı.

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'daki siyasi kriz nedeniyle yaptığı acil toplantıda Senegal'in Konsey'e sunduğu karar tasarısını görüştü.

Karar tasarısı 15 ülkenin tamamının desteğiyle kabul edildi.

Karar metninde, Gambiya'da devlet başkanlığının "eski başkan" Yahya Jammeh'ten demokratik yollarla seçilmiş yeni başkan Adama Barrow'a geçmesi için ECOWAS'ın faaliyetlerine, önceliğin diplomatik çözüm çabaları olması kaydıyla, destek verildiği belirtildi.

ECOWAS, Jammeh'in görevi devretmemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma kararı almıştı.

Kararın ardından müdahale için Senegal-Gambiya sınırında askeri hazırlıklar yapılmıştı.

"MEŞRU DEVLET BAŞKANI BARROW"

BMGK kararında, bölge ülkelerine de meşru devlet başkanı olan Barrow'a destek vermeleri, Gambiya'daki güvenlik güçlerine de seçilmiş başkanın talimatlarını yerine getirmeleri çağrısı yapıldı.

Karar metninde Afrika Briliği ve ECOWAS'ın, meşru devlet başkanı olarak Adama Barrow'u tanıması kararının da desteklendiği ifade edildi.

Toplantıda bazı ülke temsilcileri, Barrow'un artık ülkenin meşru Devlet Başkanı olduğunu, böylece ülkede istikrarın sağlanması için Senegal ve diğer ülkelerden askeri müdahalede bulunmasını isteyebileceğini vurguladı.

BMGK Başkanı ve İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog da toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni Devlet Başkanı Barrow'un Senegal'de yemin ederek göreve başlamasını onayladıklarını ve Jammeh'ten seçim sonuçlarına saygı göstermesini istediklerini söyledi.

SENEGAL'DE YEMİN ETMİŞTİ

Gambiya'da devir teslim töreninin bugün gerçekleşmesi gerekiyordu ancak Yahya Jammeh'in, buna yanaşmayarak olağanüstü hal ilan etmesi üzerine Adama Barrow komşu ülke Senagal'deki Gambiya elçiliğinde devlet başkanlığı için bugün yemin etmişti.

Aralık ayındaki seçimlerin ardından ilk etapta yenilgisini kabul eden Jammeh, daha sonra Gambiya Yüksek Mahkemesine itiraz kararı almış ve kendisine yönelik iktidarı bırakma çağrılarını reddetmişti. 1994'te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006, 2011'deki başkanlık seçimlerini kazanmıştı.

Görevi Birleşik Demokratik Partisi (UDP) Başkanı Adama Barrow'a bugün devretmesi gereken Jammeh, bunu reddederek 90 günlük olağanüstü hal ilan etmiş ve OHAL'in anayasal bir krizi ve iktidar boşluğunu önleyeceğini savunmuştu.

Batı Afrika ülkesi Gambiya'da 1 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri sonrası Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinin askeri müdahale hazırlığına başladığı bildirildi.

Nijerya basının bildirdiğine göre, ülkedeki yaklaşık 200 kişilik hava kuvvetleri personeli ve 500'ün üzerinde kara kuvvetlerine bağlı asker, Gambiya'ya askeri müdahalede bulunmak için hazırlandı.

Bu arada Gambiya'yı çevreleyen Senegal'in de birçok askerini Gambiya sınırına konuşlandırdığı belirtilerek, Gambiya'da seçimi kaybeden Devlet Başkanı Yahya Jammeh'e yönelik yapılması planlanan askeri müdahalenin ECOWAS çatısı altına gerçekleştirileceği kaydedildi.

Gambiya devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Adama Barrow'un danışmanlarından Mai Ahmad Fatty, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu geceden itibaren barışçıl seçim sonuçlarına itiraz edenlerin isyancı sayılacağını ifade etti.

ECOWAS'ın askeri müdahale kararı, Gambiya meclisinin seçimleri kaybeden ve perşembe günü görevi devretmesi beklenen Yahya Jammeh'in görev süresini üç ay daha uzatmasının ardından geldi.

Ülkede 1 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kaybeden Jammeh, dün devlet televizyonundan 90 günlük olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmuştu.

Seçimleri kaybetmesinin ardından yenilgisini kabul eden fakat daha sonra görevi bırakmayacağını açıklayan Jammeh, seçim sonuçlarına ilişkin Gambiya Yüksek Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

Jammeh'e görevi barışçıl yollarla devretmesi yönünde pek çok uluslararası çağrı yapılmıştı.

1994'te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006 ve 2011'de yapılan seçimleri kazanmıştı. Jammeh'in son devlet başkanlığı seçimlerinde, oyların yüzde 36'sını aldığı belirtilmişti.

Aralık başında yapılan seçimin ardından derin bir siyasi krize sürüklenen Batı Afrika ülkesi Gambiya aynı zamanda siyasi bir drama da sahne oluyor.

1 Aralık'taki seçimlerde başkan seçilen ancak 22 yıldır iktidarda olan mevcut başkan Yahya Jammeh'in koltuğu bırakmamasının ardından can güvenliğinden endişe ederek Senegal'e kaçan seçilmiş başkan Adama Barrow, 8 yaşındaki oğlu Habibu Barrow'u kaybetti.

Bir köpeğin saldırmasıyla yaralanan 8 yaşındaki Habibu'nun başkent Banjul yakınlarındaki bir hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiği açıklandı.

Siyasi kriz nedeniyle ülkesine dönemeyen seçilmiş başkan Adama Barrow'un oğlunun cenazesine katılamadığı belirtildi.

NİJERYA MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR

Öte yandan Gambiya'da koltuğu bırakmayan Yahya Jammeh'in kabinesindeki 4 bakan bugün istifa etti. Jammeh'in kabinesindeki, Ekonomi, Dışişleri, Ticaret ve Çevre Bakanları'nın görevi bıraktığı açıklandı.

Yasal olarak 19 Ocak'ta görevi bırakmak zorunda olan Jammeh'in üzerindeki uluslararası baskı da artıyor. Nijerya ve birkaç Batı Afrika ülkesi, Jammeh'in görevi bırakmaması halinde askeri müdahaleye hazırlandıklarını açıkladı.

Ülkede çatışma ortamının oluşma ihtimali nedeniyle binlerce kişi Gambiya'yı terk ediyor.