Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Senegal ordu birliklerinin, Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale başlattığı bildirildi.

Senegal ordu sözcüsünden yapılan açıklamaya göre, Senegal'in de yer aldığı Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri'ne (ECOWAS) ait ordu birliklerinin Gambiya topraklarına girdiğini belirtti.

Askeri hareketliliğin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale hazırlığı yapan ECOWAS destek kararından sonra başladığı kaydedildi.

Adının açıklamasını istemeyen bir ECOWAS yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu birliklerinin Senegal sınırını geçerek Gambiya'daki Farafenni kentine sorunsuz bir şekilde girdiğini açıklamıştı.

Gambiya ordusunun ECOWAS ordu birliklerine herhangi bir direnç göstermediğini kaydeden yetkili, "Farafenni'deki yerel güvenlik güçlerinin beyaz bayraklar sallayarak ECOWAS ordu birliklerinin sorunsuzca geçişine izin verdiler." ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'daki siyasi kriz nedeniyle yaptığı acil toplantıda Senegal'in Konsey'e sunduğu karar tasarısını 15 ülkenin tamamının desteğiyle kabul etti.

ECOWAS, Jammeh'in görevi devretmemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma kararı almıştı.

GENELKURMAY'DAN SEÇİLMİŞ BAŞKANA DESTEK

Gambiya Genelkurmay Başkanı Ousman Badjie'nin, yeni Devlet Başkanı Adama Barrow'un iktidara gelişini kutladığı iddia edildi.

Yerel kaynaklar, Badjie'nin, başkent Banjul'da Barrow'un iktidara gelmesini kutlayanlara eşlik ettiğini aktardı.

Senegal Ordu Sözcüsü Albay Abdul Ndiaye, Senegal'in de yer aldığı Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkelerine (ECOWAS) ait ordu birliklerinin, devlet başkanlığının Barrow'a geçişinin sağlanması için dün Gambiya topraklarına girdiğini belirtmişti.

Ndiaye, Nijerya, Togo ve Mali'nin de Gambiya'ya birlik konuşlandırdığını açıklamıştı.

SENEGAL'DE YEMİN ETTİ

Gambiya'daki devlet başkanlığı seçimini kazanan Adama Barrow, Gambiya'nın Dakar Büyükelçiliğinde düzenlenen törende devlet başkanlığı yemini etti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülke temsilcilerinin de katıldığı Senegal'deki töreni yüzlerce kişi yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı büyükelçiliğin dışında kurulan dev televizyon ekranından izledi.

Yemin töreninde konuşan Barrow, "Bugün, hiçbir Gambiyalı'nın unutmayacağı bir gün olacak." dedi.

Ülkede 1 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kaybedip önce yenilgiyi kabul eden fakat daha sonra devlet başkanlığı görevini bırakmayacağını açıklayan Yahya Jammeh, seçim sonuçlarına ilişkin Gambiya Yüksek Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

Görevi barışçıl yollarla devretmesi yönündeki pek çok uluslararası çağrıya rağmen 90 günlük olağanüstü hal ilan eden Jammeh'e yönelik ECOWAS çatısı altında askeri müdahale kararı alınmıştı.

Gambiya meclisi, bugün makamı devretmesi beklenen Jammeh'in görev süresinin üç ay daha uzatıldığını açıklamıştı. 1994'te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006 ve 2011'de yapılan seçimleri kazanmıştı. Jammeh'in son devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 36'sını aldığı belirtilmişti.

Aralık başında yapılan seçimin ardından derin bir siyasi krize sürüklenen Batı Afrika ülkesi Gambiya aynı zamanda siyasi bir drama da sahne oluyor.

1 Aralık'taki seçimlerde başkan seçilen ancak 22 yıldır iktidarda olan mevcut başkan Yahya Jammeh'in koltuğu bırakmamasının ardından can güvenliğinden endişe ederek Senegal'e kaçan seçilmiş başkan Adama Barrow, 8 yaşındaki oğlu Habibu Barrow'u kaybetti.

Bir köpeğin saldırmasıyla yaralanan 8 yaşındaki Habibu'nun başkent Banjul yakınlarındaki bir hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiği açıklandı.

Siyasi kriz nedeniyle ülkesine dönemeyen seçilmiş başkan Adama Barrow'un oğlunun cenazesine katılamadığı belirtildi.

NİJERYA MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR

Öte yandan Gambiya'da koltuğu bırakmayan Yahya Jammeh'in kabinesindeki 4 bakan bugün istifa etti. Jammeh'in kabinesindeki, Ekonomi, Dışişleri, Ticaret ve Çevre Bakanları'nın görevi bıraktığı açıklandı.

Yasal olarak 19 Ocak'ta görevi bırakmak zorunda olan Jammeh'in üzerindeki uluslararası baskı da artıyor. Nijerya ve birkaç Batı Afrika ülkesi, Jammeh'in görevi bırakmaması halinde askeri müdahaleye hazırlandıklarını açıkladı.

Ülkede çatışma ortamının oluşma ihtimali nedeniyle binlerce kişi Gambiya'yı terk ediyor.

 

 

 

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'da devlet başkanlığın Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale hazırlığı yapan Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri'ne (ECOWAS) destek kararı aldı.

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'daki siyasi kriz nedeniyle yaptığı acil toplantıda Senegal'in Konsey'e sunduğu karar tasarısını görüştü.

Karar tasarısı 15 ülkenin tamamının desteğiyle kabul edildi.

Karar metninde, Gambiya'da devlet başkanlığının "eski başkan" Yahya Jammeh'ten demokratik yollarla seçilmiş yeni başkan Adama Barrow'a geçmesi için ECOWAS'ın faaliyetlerine, önceliğin diplomatik çözüm çabaları olması kaydıyla, destek verildiği belirtildi.

ECOWAS, Jammeh'in görevi devretmemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma kararı almıştı.

Kararın ardından müdahale için Senegal-Gambiya sınırında askeri hazırlıklar yapılmıştı.

"MEŞRU DEVLET BAŞKANI BARROW"

BMGK kararında, bölge ülkelerine de meşru devlet başkanı olan Barrow'a destek vermeleri, Gambiya'daki güvenlik güçlerine de seçilmiş başkanın talimatlarını yerine getirmeleri çağrısı yapıldı.

Karar metninde Afrika Briliği ve ECOWAS'ın, meşru devlet başkanı olarak Adama Barrow'u tanıması kararının da desteklendiği ifade edildi.

Toplantıda bazı ülke temsilcileri, Barrow'un artık ülkenin meşru Devlet Başkanı olduğunu, böylece ülkede istikrarın sağlanması için Senegal ve diğer ülkelerden askeri müdahalede bulunmasını isteyebileceğini vurguladı.

BMGK Başkanı ve İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog da toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni Devlet Başkanı Barrow'un Senegal'de yemin ederek göreve başlamasını onayladıklarını ve Jammeh'ten seçim sonuçlarına saygı göstermesini istediklerini söyledi.

SENEGAL'DE YEMİN ETMİŞTİ

Gambiya'da devir teslim töreninin bugün gerçekleşmesi gerekiyordu ancak Yahya Jammeh'in, buna yanaşmayarak olağanüstü hal ilan etmesi üzerine Adama Barrow komşu ülke Senagal'deki Gambiya elçiliğinde devlet başkanlığı için bugün yemin etmişti.

Aralık ayındaki seçimlerin ardından ilk etapta yenilgisini kabul eden Jammeh, daha sonra Gambiya Yüksek Mahkemesine itiraz kararı almış ve kendisine yönelik iktidarı bırakma çağrılarını reddetmişti. 1994'te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006, 2011'deki başkanlık seçimlerini kazanmıştı.

Görevi Birleşik Demokratik Partisi (UDP) Başkanı Adama Barrow'a bugün devretmesi gereken Jammeh, bunu reddederek 90 günlük olağanüstü hal ilan etmiş ve OHAL'in anayasal bir krizi ve iktidar boşluğunu önleyeceğini savunmuştu.