Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletine bağlı Paraty'de düşen uçakta bulunan Federal Yüksek Mahkeme yargıcı Teori Zavascki hayatını kaybetti.

Yargıç Zavascki'nin oğlu Francisco Prehn Zavascki sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, babasının uçak kazasında öldüğünü duyurdu.

Daha önceki paylaşımında mucize yaşanması için takipçilerinden dua isteyen Francisco Prehn Zavascki, ikinci mesajında, "Sevgili arkadaşlar, maalesef babamın ölüm haberini aldık. Destekleriniz için teşekkürler." paylaşımında bulundu.

Sao Paulodan Paraty'e hareket eden Hawker Beechcraft King Air C90 tipi uçak, havaalanına 2 kilometre kala denize düşmüştü.

Rio itfaiye birlikleri ve balıkçı teknelerinin yanı sıra 50 asker ve Brezilya donanmasına ait üç geminin arama çalışmalarına katıldığı bildirildi.

Teori Zavascki, Brezilya'da 2014 yılından beri süren, devlet petrol şirketi Petrobras'ın da dahil olduğu para aklama operasyonunu inceleyen Federal Yüksek Mahkeme yargıcıydı. "Araba Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan yolsuzluk operasyonunda Petrobras şirketinin bir çok yöneticisi ve devlet petrol şirketinden ihale alan bir çok şirket yargılanıyordu.

Son olarak İngiliz Rolls-Royce şirketi yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonu kapsamında Brezilya'ya 25 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer'in, cezaevlerindeki isyanların kontrolü amacıyla Rio Grande do Norte eyalet valisinin talebi üzerine silahlı kuvvetlerin Natal kenti sokaklarında polis faaliyetlerini yürütmesine yetki verdiği bildirildi.

Brezilya Başkanlık Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Temer’in, ordu birliklerinin Natal kentinde polis faaliyetlerini yürütme yetkisini onayladığını belirtildi.

Açıklamada, kararının Rio Grande do Norte eyalet valisinin talebi üzerine verildiğini, silahlı kuvvetlerden kaç kişinin şehirde konuşlanacağı veya şehre ne zaman ulaşacakları hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmadığı aktarıldı.

Geçtiğimiz hafta sonu Natal kentinde, 26 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan Alcaçuz cezaevindeki isyanı kontrol altına almak için yapılan operasyonlar sırasında, eyalet yönetimine ait araç ve binaların saldırıya uğraması üzerine vali, federal hükümetten yardım talep etmişti.

Öte yandan, bugün Rio Grande do Norte eyaletinde yeni bir isyan başladığı ve güvenlik güçlerinin müdahale edemediği cezaevinde birçok ölü ve yaralı olduğu kaydedildi. Yetkililer, cezaevi yöneticisi Ivo Freire'nin de yaralananlar arasında olduğunu duyurdu.

Brezilya'da yaşanan cezaevi isyanlarında son bir ayda 150'yi aşkın tutuklu hayatını kaybetti.