Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, Doğu Kudüs'e 560'tan fazla yerleşim birimine izin verilmesini onayladı.

Reuters'ın haberine göre onay, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinden iki gün sonra verildi.

Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi Başkanı Meir Turgeman, İsral radyosuna yaptığı açıklamada onayların Obama yönetimi görevi devredene kadar askıya alınmış olduğunu söyledi.

Obama, İsrail'in Filistin topraklarında yerleşim birimlerine eleştirel yaklaşıyordu.

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, "aşağılayıcı ve saygısızca davranıldığını" öne sürdüğü İsrail'e, 20 Ocak'ta başkanlık görevini devralana kadar "güçlü olması" çağrısında bulundu.

Trump, BM Güvenlik Konseyinde İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim birimlerine son vermesini talep eden kararın kabul edilmesinin ardından Twitter'da İsrail'e destek mesajları paylaşmayı sürdürüyor.

Twitter aracılığıyla İsrail'e destek mesajı veren Trump, bu ülkeye, başkanlık görevini devralana kadar güçlü olması çağrısı yaptı.

Trump, "İsrail'e bu kadar aşağılayıcı ve saygısız davranılmasına müsade edemeyiz. ABD'de iyi bir dostları vardı ama artık yok. Sonun başlangıcı korkunç İran anlaşması, şimdi de BM. Güçlü kal İsrail. 20 Ocak hızla yaklaşıyor." paylaşımında bulundu.

Donald Trump, daha önce de BM Güvenlik Konseyindeki İsrail kararının veto edilmesi çağrısında bulunmuş, ABD'nin çekimser kalmasıyla kararın kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada ise "BM'ye gelince, 20 Ocak'tan sonra işler farklı olacak." ifadesini kullanmıştı.

BM'yi de eleştiren Trump, "BM, büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen şu an sadece insanların bir araya gelerek konuşup iyi vakit geçirdiği bir kulüp, çok üzücü." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, Doğu Kudüs'te yaklaşık 500 yeni yasa dışı Yahudi yerleşim biriminin inşasına izin veren planın oylanmasını iptal etti.

Reuters'ın haberine göre Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi'nden bir üye, oylamanın durdurulmasının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun talebi üzerine gerçekleştiğini bildirdi.

Kararın, Obama yönetimiyle ilişkilerin daha fazla gerilmesini engellemek için alındığı aktarıldı.

İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını içeren karar, geçen hafta cuma 14 oyla BMGK'da kabul edilmişti.

BM Güvenlik Konseyinden söz konusu kararın geçmesinde, şimdiye kadar İsrail'e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011'de İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD'nin ilk defa çekimser oy kullanması etkili olmuştu.