Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Başkanı Donald Trump’ın Federal Soruşturma Bürosu Başkanı James Comey’den görevine devam etmesini istediği ortaya çıktı.

ABD Basınının ismi açıklanmayan üst düzey Beyaz Saray yetkililerine dayandırarak verdiği haberlere göre, FBI Başkanı Comey görevine devam edecek.

Görevine 2013 yılında Barack Obama döneminde başlayan Comey'in, 10 yıl görevine devam etme hakkı var. Fakat Trump’ın istemesi durumunda ise Comey’in görevine son verilebiliyor.

Beyaz Saray'dan ve FBI'dan henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. FBI, ABD seçimlerine sayılı günler kala Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton’a e-postalarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatarak tartışmalara sebep olmuştu.

FBI Başkanı Comey’in bu çıkışı ABD seçimlerine damga vurmuştu. Trump ayrıca ABD Seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği yönündeki iddialara ilişkin olarak da kendisini zamanında bilgilendirmediğini öne sürerek Comey’i sert bir şekilde eleştirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Temsilciliğine aday gösterdiği Nikki Haley’e Senato Dış İlişkiler Komitesi onay verdi.

Komite, bugün yapılan oylama sonucunda Haley ABD’nin BM temsilciliği görevine getirilmesini onayladı.

Komitedeki Demokrat Partili üyelerce Haley’in dış politika alanında “tecrübesiz” olduğu yönünde eleştiriler yapılmasına rağmen Haley’in komiteden rahat bir şekilde geçtiği kaydedildi.

Daha önce Güney Carolina Valisi olarak görev yapan ve başkanlık mücadelesinde ön seçimlerde Trump'a karşı yarışan Haley, “Müslümanların kayıt altına alınması” konusunda Trump’ı eleştirmişti.

Ayrıca Haley, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginliği gündeme getirerek, “Kırım Ukrayna’nındır Rusya'nın değildir.” ifadelerini kullanmıştı.

Haley’in BM Temsilciliğinin, Senato Genel Kurulunda önümüzdeki hafta oylanması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini çekme kararı alması halinde, bu ülkedeki durumun daha da kötüleşeceğini bildirdi.

Interfax ajansının haberine göre bakanlık, bu konuda ABD'nin yeni başkanı Donald Trump ve yönetimi ile herhangi bir görüşme yapılmadığını da belirtti.

Ajans haberine göre Rusya devlet başkanlığının Afganistan özel temsilcisi Zamir Kabulov şöyle konuştu: "Bildiğim kadarıyla, Trump'ın şu anda bir çekilme niyeti yok ve bu mantıklı çünkü şimdiki ortamda eğer oradaki askerlerini çekmeye karar verirse, her şey yıkılır."