Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, ülkesinin ekonomik anlamda olanak ve fırsatlara sahip olduğunu belirterek "Eminim ki Türkiye'nin bilgi ve becerisi sanayimiz ve kalkınmamız için bizlere iyi örnek olacaktır." dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Madagaskar'ın başkenti Antananarivo'da Madagaskar-Türkiye İş Forumu düzenledi.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, forumda yaptığı konuşmada,Türk ve Madagaskarlı iş adamlarına hitaben "Bir günlük görüşmeler ve istişareler neticesinde ortak seçme noktasında yanılmadığımızı anladık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş forumunu onurlandırdığını ve Türk heyetinin ziyaretinin Madagaskar'a verilen önemi yansıttığını dile getiren Rajaonarimampianina, "Bu ziyaret tarihi bir ziyarettir. Türkiye'nin Madagaskar’ın kalkınma sürecine verdiği desteği gösteren net bir mesajdır." dedi.

Rajaonarimampianina, iş forumunun geçen seneden bu yana Madagaskar'ın farklı ülkelerde yürüttüğü çalışmaların bir parçası olduğunu belirterek "Sizin burada bulunmanız bizim kalkınma çalışmamıza destek verdiğinizin bir ispatı." ifadesini kullandı.

Dünyadaki krizlerin gelişmekte olan ekonomileri kırılgan hale getirdiğine işaret eden Rajaonarimampianina, kazan-kazan ilkesi çerçevesinde geliştirilecek ilişkilerin söz konusu etkileri azaltacağını söyledi.

Ülkelerin ekonomik kalkınmasında özel sektörün itici güç olduğuna dikkati çeken Rajaonarimampianina, bu nedenle ülkede geçen yıldan bu yana 20 farklı ticari reform gerçekleştirildiğini ve eskiden şirket kurmanın 8 gün aldığını fakat yapılan düzenlemelerle bu sürenin 3 güne indiğini kaydetti.

Rajaonarimampianina, iş dünyasındaki gelişmeye özellikle finansman konusunda öncelik vereceklerini bildirerek, "Bu iş forumu aracılığıyla etkili bir şekilde sermaye yatırımını sağlamak istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Madagaskar olanaklar ve fırsatlara sahip bir ülke. Eminim ki Türkiye'nin bilgi ve becerisi sanayimiz ve kalkınmamız için iyi bir örnek olacaktır" diyen Rajaonarimampianina, özel sektörün gelişmesi için Türkiye'yi örnek alacaklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı, Türk-Malgaş ilişkilerinin bu ziyaretle çok önemli bir döneme girmiş bulunduğunu ifade etti.

Görüşmeler neticesinde alınan kararların takipçisi olacağını söyleyen Rajaonarimampianina, "Ortak karma ekonomik komisyon ve yatırımların geliştirilmesine yönelik anlaşmalar var. Bu gibi adımları takip edeceğim." ifadesini kullandı.

Rajaonarimampianina sözlerini "Yaşasın dostluğumuz ve Türkiye-Madagaskar arasındaki iş birliği." şeklinde tamamladı.

Forumda söz alan Madagaskar Ticaret ve Tüketim Bakanı Armand Tazafy de "Madagaskar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve büyümesine olan inancı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

Karşılıklı görüşmeler sayesinde ülkeler arasında ticari ilişkilerin sağlamlaştırılmasının mümkün olacağını aktaran Tazafy, "Karma ekonomik komisyonun kurulması bu ilişkilere ciddi bir katkı sağlayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madagaskar'da düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Bu gece nasip olursa ülkemize dönüyorum ve sonra zannediyorum ki meclis başkanlığı cumhurbaşkanlığına parlamentodaki görüşmelerin neticesini ulaştırmış olması lazım. Bizler de değerlendirmemizi hemen yapacak, fazla uzatmadan, çünkü milletimin şu anda beklentisi budur, hemen kararımızı vereceğiz.

Tabii muhalefet Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Bu konuda herhangi bir önleyici 'niye oraya gidiyorsun' deme hakkımız yok. Bunlara alışığız. Anayasa Mahkemesi'ne çok sık gitme anlayışı var ülkemizde. Anayasa Mahkemesi de temenni ederim ki kararını hemen verir."

ASTANA'DA SURİYE ZİRVESİ

"Rusya, İran ve Türkiye'nin heyetleri dışişleri bakanlarının önce Moskova'da, 20 Aralık 2016'da yaptıkları ortak açıklamaya ve 2336 sayılı BMGK kararına uygun olarak Suriye hükümetiyle silahlı muhalif gruplar arasında 23-24 Ocak 2017 tarihlerinde Astana'da başlamasını desteklediklerini, BM Suriye Özel Temsilcisi'nin görüşmelere katılımını ve kolay kılma konusunda atacakları adımları konuştular ve bu adımlar atıldı. Askeri bir çözüm olmayacağına ve ihtilafın sadece 2254 BMGK kararının tamamınını uygulanması temelindeki bir siyasi süreçle çözebileceğine dair fikirlerini belirttiler."

"Şu gerçeği ortaya koymamız lazım; Rusya'yla ilişkilerimiz yeni değil. Gerek savunma gerek ekonomi gerek ticari gerek stratejik olarak doğalgaz ithalinde ciddi bir işbirliğimiz var. Ticaret hacmimiz bir ara 38 milyar dolara kadar çıktı. Bu çok ciddi bir rakam. Şu anda düşmüş vaziyette. Tekrar yükseleceğine inanıyorum. Turizmde ilişkilerimiz çok iyi.

Suriye'deki ilişkileri, gerek koalisyon gerek Rusya'yla bu işi nasıl çözeriz konusunda bu adımı attık. ABD'ye de Astana'yla ilgili çağrımızı yaptık, büyükelçisini gönderdi. Kürt vatandaşlar konusuna gelince. Türkiye'de Kürt vatandaşlarımız var. Suriye'de Kürtler var. Suriye rejimi orada yaşayan Kürt kardeşlerimize yıllardır pasaport dahi vermemiştir, sürekli dışlamıştır. Kendisiyle görüşmelerimizin iyi olduğu dönemde Esed'e 'niye pasaportlarını vermiyorsun, bunlar senin ülkenin vatandaşları' demişimdir.

Kuzey Suriye'den tehdit almadığımız sürece oraya bakışımız farklıdır. Tehdit aldığımız sürece farklıdır. Şu anda Kuzey Suriye'de PYD, YPG var ve tehdit oluşturuyorlar. Görevde olduğu sırada Obama'ya terörden arındırılmış bölge, güvenli bölge ilan edelim dedim. Eğit-donat burada atmamız gereken adımdır. Güvenli bölge olacağı için uçuşa yasak bölge ilan etmemiz lazım. Bir milli orduyla güvenliğini sağlamamız lazım. Bu sağlanamadı.

Ülkemize olan saldırılara karşı Cerablus'tan operasyonlar başlattık. Şu anda El-Bab çevresindeyiz. ABD'de yeni yönetim ne gibi adım atar bilemiyorum ama temenni ederim ki El-Bab, Münbiç ve Rakka'da yeni bir adım atılır ve malum DEAŞ, PYD, YPG'ye karşı kararlı bir duruşla Suriye'de oralara huzuru getirmiş oluruz."

4 ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan'ın resmi ziyaret için bulunduğu Madagaskar ile Türkiye arasında farklı alanlarda 4 anlaşma imzalandı.

Doğu Afrika turunun son durağı olan Madagaskar'daki temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina'nın görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda anlaşma imza töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rajaonarimampianina huzurunda diplomasi, ekonomi ve yardım alanlarındaki anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Madagaskar Dışişleri Bakanlığı arasında "İşbirliği ve İstişareler Yapılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile "Diplomasi Eğitimi, Bilgi ve Belge Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı"na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu imza attı.

İki ülke arasında "Nakdi Yardım Uygulama Protokolü"nü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi imzaladı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Malgaş Radyo ve Televizyon Kurumu arasındaki işbirliği protokolüne TRT Genel Müdürü Şenol Göka imza koydu.