Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 İslam ülkesinin vatandaşlarının ABD'ye girişini engelleyen kararının, "Ayrımcı ve yanlış olduğunu" bildirdi.

Johnson, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda Trump'ın tartışmalara neden olan vize yasağıyla ilgili düzenlenen oturumda yaptığı açıklamada, "Bu karar ne bizim politikamız ne de hükümetimizin almayı düşünebileceği bir önlemdir. Milliyet temelinde, ayrımcı ve yanlış olan bu önlemlerle ilgili endişelerimizi açıkça dile getirdim." dedi.

Trump yönetimiyle dün ve bugün yapılan görüşmeler sonucu, İngiliz pasaportuna sahip herkesin ABD'ye seyahat edebileceğini belirten Johnson, "ABD Büyükelçiliğinden, bu kararnamenin farklı bir ülkede doğan ya da ellerinde başka bir ülkenin pasaportu da olan İngiliz pasaportu sahiplerini etkilemeyeceği konusunda güvence aldık." ifadelerini kullandı.

Trump'ın politikasının "Oldukça tartışmalı" olduğunu vurgulayan Johnson, ülkesinin ABD ile özellikle güvenlik ve istihbarat konularındaki yakın ittifaklığına işaret etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in geçen hafta ABD'ye "başarılı" bir ziyaret gerçekleştiğini anımsatan Johnson, "ABD ile farklılıklarımızın olduğu noktaları, söylemekten çekinmeyeceğiz." dedi.

Boris Johnson ayrıca, Trump yönetiminin vize politikasıyla ilgili İngiliz pasaportu sahiplerini muaf tutmasının, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri gösterdiğini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnameyi cuma günü imzalamıştı. Trump'ın tartışmalara neden olan politikasıyla ilgili bu akşam, Birleşik Krallık'ın birçok şehrinde protestolar yapılacak.

Bu arada parlamentodaki oturumda kimi zaman hararetli tartışmalar yaşandı. Muhalefet partileri, iktidardaki Muhafazakar Parti'yi ve Başbakan Theresa May'i Trump'a kararını geri çekme çağrısında bulunmamakla ve Trump yönetimine karşı sert tutum takınmamakla eleştirdi. May, geçen hafta ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'la yüz yüze görüşen ilk lider olmuştu.

Öte yandan, İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin girişimiyle, ABD Başkanı Donald Trump'ın resmi ziyaretine izin verilmemesine ilişkin başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar yaklaşık bir milyon 400 bin kişi destek verdi. Trump'ın bu yıl yaz aylarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in davetlisi olarak Birleşik Krallık'a resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan göçmen yasağı kararının sonuçlarının yakından izlendiğini belirtilerek, bu ülkeye seyahat edecek çifte vatandaşlığa sahip kişilerin, bakanlığın oluşturduğu kriz merkezine başvurmaları tavsiyesinde bulundu.

AA muhabirinin sorusu üzerine bakanlık yetkilileri, gelişmelerin, bu ülkeye seyahat edecek kişilere aktarılması için mümkün olduğu kadar hassasiyetle incelendiği, "ABD'ye gidecek kişileri yola çıkmadan önce Fransa'daki ABD konsolosluklarıyla iletişime geçmeye davet ettiklerini" belirtti.

Bakanlığın yurtdışına gidecek kişilere tavsiye ve duyuruların yer aldığı internet sitesinin ilgili bölümünde konuya ilişkin son dakika bilgilerinin eklendiği belirtilirken, "Pazar günü bu yönde gelişmelerin yaşandığı ve Bakanlıkça oluşturulan kriz merkezi tarafından mevcut bilgilerin bu kişilerle paylaşıldığı" kaydedildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın ABD'li yetkililerle, yasağın değişik kategorilerdeki yolculara yansımaları konusunda görüşmelerin devam ettiği açıklanırken, "Yasak kararı adı geçen 7 ülke vatandaşları ile birlikte Fransız vatandaşlığı bulunan çifte vatandaşları da kapsamaktadır. Eğer bu şartlara sahipseniz seyahatinizi iptal etmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz" uyarısında bulunuldu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan, göçmen yasağı ile ilgili kararın uygulamada doğuracağı sonuçların henüz bilinmediğini ve konuyla ilgili gelişmelerin açıklığa kavuşturulmasının beklendiğini belirtilerek, durumun çok değişken olduğu yorumunda bulunuldu.

Trump'ın hem ABD'de hem de dünyanın diğer tüm ülkelerinde büyük bir tepkiyle karşılanan '7 Müslüman ülkeden mültecilere karşı ABD'ye seyahat yasağı' kararnamesine, her an Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'yi sarsabilecek bir yanıt gelebilir.

ABC tarafından ilk kez bahsedilen ve en son CNN tarafından ele geçirilen bir nota göre ABD Dışişleri Bakanlığı diplomatları, ABD'de 'muhalefet kanalı' adı verilen bir sistemi devreye sokup, Trump'ın mülteci kararına karşı bir not hazırlamayı planlıyor.

Onlarca diplomatın ortak imzasıyla yayınlanması beklenen notun günlerdir Dışişleri Bakanlığı'nda diplomatlar arasında dolaşımda olduğu ve her an yayınlanabileceği belirtiliyor.MUHALEFET KANALI İLK KEZ VİETNAM SAVAŞIYLA AÇILDI, OBAMA'YA KARŞI DA KULLANILDI

İddialara göre notun içeriğinde, Trump'ın 'yasaklama' kararının ABD'yi güvende tutmaya yaramayacağı, aynı zamanda teröristlere karşı yapılan mücadelelere de zarar vereceği ifadeleri yer alıyor.

Dışişlerinin 'muhalefet kanalı'na gönderilmesi beklenen iç yazışma şeklindeki notun ilk örneği 1960 yılında Vietnam Savaşı sırasında ABD'li dışişleri diplomatlarının savaşa yönelik alternatif politika önerilerini dile getirmek için kullanılmıştı.

Geçen yıl ise 56 yıl önce kurulmuş olan bu kanalda 51 diplomat, ABD'nin Suriye politikasına karşı kazan kaldırmış ve yine bir iç yazışma notuyla "Amerikan politikasının Suriye’de azalmayan şiddetin altında ezildiği savunuldu. Suriye siyasetinden rahatsız olan diplomatlar Washington yönetiminin, ateşkes çabalarını ihlal etmeye son vermesi için Esad rejimine karşı güdümlü füze ve hava gücünün makul şekilde kullanılmasını öngören bir siyaset izlemesi gerektiği" vurgulanmıştı.

Muhalefet kanalı diplomatların rahatsızlıklarını üst düzey bürokratlar nezdinde misilleme kaygısı olmadan ifade etmeleri için kullanılıyor. 

'AMERİKA'NIN ÖZ VE ANAYASAL DEĞERLERİNİN TAM KARŞISINDA'

Notta, son yıllarda vize alarak ABD'ye giriş yapmış Suriye, Irak, İran, Somali, Libya, Sudan ve Yemen vatandaşlarının ülkede sıfıra yakın terör olayına karıştıkları vurgulanıyor ve bu uygulamanın kamu güvenliği için pratik bir fayda sağlamayacağı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki diplomatların Beyaz Saray'a göndermeyi düşündüğü muhalefet raporunda ayrıca, Trump tarafından çıkartılan kararnamenin, 'Diplomatların savunmak için yemin ettikleri Amerika'nın öz ve anayasal değerlerinin tam karşısında durduğu' değerlendirmesi yapılıyor.

Trump tarafından çıkartılan seyahat yasağı kararının, bahsi geçen ülkelerde görev yapan hükümetlerle ABD'nin ilişkilerini kötüleştireceğine dikkat çekilen raporda, bu hükümetlerin ABD'nin terörle mücadeledeki önemli müttefiklerinden olduğu ve bozulan ilişkilerin yurtdışında yürütülen mücadeleye zarar vereceği uyarısı yapılıyor.