Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın hiçbir ülkeyle çatışma aramadığını, ancak kendi çıkarlarını koruyabilecek güçte olduğunu söyledi.

53. Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Lavrov, NATO'nun genişlemesinin Avrupa'daki tansiyonu artırdığını savunarak, hem Rusya hem de Batı'nın kaygılarının giderilmesi ve diyaloğun sürdürülmesi için NATO ile askeri iş birliğinin yeninden başlatılması gerektiğini söyledi.

Lavrov, NATO ve Rusya arasındaki ortaklık ilişkilerinin temelini belirleyen Paris Anlaşmasının 20, Roma Deklarasyonun ise 15 yıl önce imzalandığını ifade ederek, "Bu anlaşmalara göre NATO ve Rusya, güvenliği karşılıklı saygı çerçevesinde birlikte sağlama kararı aldı, ancak bu gerçekleşmedi. Çünkü NATO Soğuk Savaş kuruluşu olarak kaldı." dedi.

RUSYA - BATI İLİŞKİLERİ

Lavrov, Rusya'nın Batı ile ilişkilerindeki gerilimin suni olduğunu belirterek, "Rusya kimseyle çatışma arayışında değil, ancak her zaman kendi çıkarlarını koruyabilecek güçtedir. Bizim ana prensipimiz, hedefe diyalog yoluyla varmaktır." ifadesini kullandı.

Ukrayna krizine de değinen Lavrov, Minsk Anlaşmasının şartları yerine getirilmeden Batı'ya uyguladıkları yaptırımları kaldırmayacaklarını kaydetti.

Lavrov, ABD ile pragmatik ve karşılıklı saygı temelinde ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi.