Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Fransanın başkenti Pariste, sığınmacıların daha önce sık sık çadır kurduğu köprü altına büyük kayalar yerleştirilmesine sığınmacı örgütü "Solidarite Migrants Wilson" tepki gösterdi.

Parisin 18. bölgesinde yer alan La Chapelle köprüsü altına yerleştirilmiş büyük kaya parçaları görenleri şaşırtıyor.

Köprünün biraz ilerisinde bulunan mülteci merkezine alınmayan sığınmacıların çadır kurmasını engellemek için köprü altına kayaların yerleştirilmesi, sığınmacı örgütleri tarafından eleştirildi.

Paris Belediyesi tarafından konulan kayalar hakkında yazılı açıklama yapan sığınmacı örgütü "Solidarite Migrants Wilson", durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu, daha önce de aynı bölgede sığınmacılara yemek dağıtırken tehdit edildiklerini ve engellenmeye çalışıldıklarını bildirdi.

Örgüt, engellemelere rağmen gidecek hiçbir yeri olmadığı için kayalar arasında uyumaya çalışan sığınmacılar olduğuna dikkati çekerek hem mülteci merkezine giriş yapmak için bekleyen hem de bölgedeki çaresiz sığınmacılar için yemek dağıtımına devam edeceğini kaydetti.

La Chapelle köprüsünün altı Paristeki sığınmacıların sık sık çadırlarını kurduğu bir yer olarak biliniyor. Sığınmacılar özellikle 2015 yazından beri köprünün altında kurdukları derme çatma çadırlarda kalmaya çalışıyordu. Son dönemde polis, sadece sığınmacıların çadırlarını almakla kalmıyor, battaniye ve uyku tulumlarına da el koyuyordu.

La Chapelledeki 400 kişilik sığınmacı merkezi ise ihtiyacı karşılamamakla eleştiriliyor. Merkezin kapısında her sabah uzun sıralar oluşurken günlük limiti kapsamında oldukça kısıtlı sayıda sığınmacının merkeze girmesine izin veriliyor.