Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.

Roket, Neil Armstrong ve arkadaşlarını 1969'da Ay'a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) tarihi öneme sahip rampasından yollandı.

Tespit edilen arıza nedeniyle dün fırlatılmasına saniyeler kala kalkışı iptal edilen Falcon 9 roketi, bugün başarılı şekilde uzaya gönderildi. SpaceX  Cape Canaveral üssünden CRS-10 adlı görevi doğrultusunda Falcon-9'u başarıyla fırlattı ve 10 dakika içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kargoyu başarıyla teslim edip üsse başarılı bir şekilde geri döndü. Bu görev, Cape Canaveral açısından, ilk ticari fırlatma olmasından dolayı "tarihi" öneme sahipti.

Kargo görevi gören roketin taşıdığı Dragon uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) araştırma ekipmanları ve ikmal maddesi gibi yaklaşık 2,5 tonluk malzeme götürdüğü bildirildi.SpaceX, 2014 yılında NASA’dan 20 yıllığına kiraladığı Kalkış Kompleksi 39 adlı fırlatma rampasından gelecek yıl uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

ABD'li girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, UUİ'ye malzemesini bıraktıktan sonra, geçen yıl nisan ayında, okyanusta kurulan yüzen platforma başarılı bir dikey iniş yapmıştı.

Diğer yandan NASA, geçen yıl eylül ayında, Cape Canaveral hava üssünde, SpaceX Falcon 9 roketinin motorlarının statik ateşleme testi sırasında bir patlama meydana geldiğini duyurmuştu.