Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD'de son ayların en tartışmalı alternatif sağcı haber sitelerinden Breitbart'ın editörü Milo Yiannopoulos, pedofili içerikli bir yorumundan sonra kamuoyunda oluşan baskılara dayanamayıp görevinden istifa etti.

ABD'de yeni Başkan Donald Trump'ın göreve gelişiyle ülkenin en çok tartışılan sağcı isimleri arasında yer alan Yiannopoulos, "Roman Katolik rahiplerinin küçük çocuklarla ilişki kurduğu" yönünde yaptığı yorum sonrası baskılar üzerine görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifa mektubunda Yiannopoulos, "Benim yorumlarım çalışma arkadaşlarımı temsil etmez. Bugün istifa ediyorum, bu kararı kendim verdim." ifadelerini kullandı.

Eski Breitbart editörü, Facebook hesabından yaptığı yorumda, "kışkırtıcı espri yapmanın kurbanı olduğunu" belirtti.

Yiannopoulos'un yaptığı yorumlar, bugünlerde basılması beklenen "Tehlikeli" adındaki kitabını da etkiledi ve yayıncı kuruluş Simon&Schuster, bu kitabı yayın listesinden çıkardığını duyurdu.

ÜNİVERSİTE KONUŞMALARINDA OLAYLAR ÇIKMIŞTI

Aynı zamanda Yahudi ve eşcinsel kimliğiyle bilinen Yiannopoulos'un, California Üniversitesinin Berkeley Kampüsü'nde 2 Şubat'ta yapacağı konuşma, protesto gösterileri nedeniyle iptal edilmişti.

Yiannopoulos'un konuşmasını yapacağı salonun dışında toplanan 2 bine yakın eylemci, sis bombası atarak binanın camlarını kırmıştı. Protestocular ile polis arasında arbede yaşanmasının ardından üniversite yönetimi, Yiannopoulos'un konuşmasının güvenlik gerekçesiyle iptal edildiğini açıklamıştı.

Milo Yiannopoulos'un 21 Ocak'ta Washington Üniversitesindeki konuşmasında da olaylar çıkmış, bir kişi vurularak yaralanmıştı. Trump da konuyla ilgili, "Eğer Berkeley ifade özgürlüğüne izin vermiyor ve farklı görüşteki masum insanlara şiddet uyguluyorsa (üniversitenin) federal fonlarını keselim mi?" şeklinde tweet atarak Breitbart ve Yiannopoulos'a güçlü destek vermişti.

Mevcut sağ-muhafazakar yaklaşımları yetersiz bulan ve kendilerine "alternatif sağ" adını veren ekibin sözcüsü konumundaki Breitbart, Trump yönetiminin en önemli medyatik destekçilerinden biri haline gelmesiyle dikkati çekiyor. Trump'ın başstratejisti Steven Bannon, Beyaz Saray'daki görevine getirilmeden önce Breitbart'ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyordu.