Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncının, Rum tarafının "Enosis (Kıbrısın Yunanistana ilhakı) referandumunun okullarında kutlanması" kararından geri adım atmaması karşısında yarınki liderler görüşmesine katılmayacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Meclisinin 10 Şubatta aldığı "Enosis referandumunun kutlanması" kararından geri dönülmediği için yarın ara bölgede yapılması planlanan liderler görüşmesine katılmayacak.

Kıbrıs müzakereleri, Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Rum Meclisi, 10 Şubat'ta Kıbrıs'ın Yunanistana bağlanmasını öngören Enosis referandumunun, yıl dönümünde okullarda kutlanması yönünde karar almıştı. 16 Şubat'ta yapılan liderler görüşmesinde ise Rum lider Nikos Anastasiadis, kapıyı sertçe vurarak müzakere masasından kalkmıştı.

AKINCI'DAN AÇIKLAMA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının "Enosis (Kıbrısın Yunanistana ilhakı) referandumunun okullarında kutlanması" kararından geri adım atmamasına ilişkin, "Rum tarafı yaptığı yanlıştan dönmek yerine bizi suçlamayı sürdürmekte, müzakere etmek istemediğimiz için mazeret uydurduğumuzu iddia etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, Rum lider Nikos Anastasiadis'in geçen yıl İstanbulda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde yapılan bir yemeğe katılmasını ve yemekten sonra BM Genel Sekreteri Espen Barth Eide ile görüşmesini protesto ederek müzakerelere katılmadığını belirterek, Kıbrıs Türk tarafının son derece sabırlı tutumu ve çözüm hedefi sayesinde müzakere masasının yeniden kurulabildiğini hatırlattı.

Müzakere masasında son 21 ayda sağlanan ilerlemelerin temel nedeninin, Kıbrıs Türk tarafının federal çözüm doğrultusunda ortaya koyduğu büyük çaba ve gösterdiği yapıcı tutumu olduğunu ifade eden Akıncı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bunu tüm ilgili taraflar çok açık bir biçimde görmüşlerdir. Eğer bugün müzakerelerde, 5li konferansın toplanma aşamasına ulaşılmışsa, bunda Kıbrıs Türk tarafının aldığı inisiyatiflerin büyük rolü vardır. Rum tarafında aynı yaklaşımı ne yazık ki görememekteyiz. Büyük bir sabırla yürüttüğümüz müzakerelerde, aylardır kararlara etkin katılım kavramının içini doldurmaya bile yanaşmamaktadırlar.

Bu tür olumsuz yaklaşımlar karşısında asıl sabrı tükenen taraf, Kıbrıs Türk tarafıdır. Bunlar yetmezmiş gibi 16 Şubat günü yaşananlar da bardağı taşırmıştır. Rum tarafı yaptığı yanlıştan dönmek yerine, bizi suçlamayı sürdürmekte ve müzakere etmek istemediğimiz için mazeret uydurduğumuzu iddia etmektedir. Bu, boşuna bir çabadır.

Rum tarafında harekete geçen koro, bir ağızdan Türkiye'deki referandumu gerekçe olarak göstermektedir. Bu da hem büyük bir haksızlıktır hem de gerçekle yüzleşmekten kaçmaktır. Seçim ve referandum dönemlerinin hassas dönemler olduğu bir gerçek olmakla birlikte Türkiyenin böyle bir talebi olmamıştır. Cenevre'de de konferansın ertelenmesi talebi Türkiyeden değil Yunanistandan gelmiştir. Enosis referandumunun okullarda kutlanacak olaylar listesine dahil edilmesinin altında yatan nedenleri unutturup, asıl Rum tarafında seçim havasına şimdiden girildiğini gözlerden saklamaya çalışmakla bir şey elde edilemeyeceğini bilmeleri gerekir."