Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Koç Holding, İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Chatham House'un kurumsal ortağı ve "Türkiye Projesi'nin ana destekçisi oldu.

Holding açıklamasına göre, Koç Holding, imzalanan ortak niyet bildirgesiyle düşünce kuruluşlarından Chatham House’un kurumsal ortağı ve "Türkiye Projesi"nin ana destekçisi oldu. Türkiye’nin jeopolitik pozisyonunun dünya istikrarı ve güvenliği üzerindeki etkisi konusunda çalışmalar yürüten Türkiye Projesi'nin ayrıca "Bir Kemer, Bir Yol" olarak bilinen "Yeni İpek Yolu" girişiminde Türkiye’nin konumlandırılması ve Türkiye-Avrupa ilişkileri konularında çalışacağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, uluslararası alanda önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House ile iş birliğine gitmekten ve Türkiye odaklı böylesine önemli bir projeyi desteklemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Koç, "Sağladığımız iş birliği ile Chatham House gibi uluslararası ilişkilerde etkili ve referans alınan bir düşünce kuruluşunun çalışmalarında Türkiye masasının varlığını korumayı ve araştırmaların devamlılığı için destek sağlayacak olmayı çok önemsiyoruz. Öte yandan, dış politika, iş dünyası ve sivil toplum alanlarında çok değerli uluslararası isimlerin bir arada olduğu Chatham House Mütevelli Heyetinde ülkemizi temsil edecek olmaktan ötürü de gurur duyuyorum. İş birliğimizin uzun soluklu ve fayda yaratan bir kapsama ulaşmasını diliyor, birlikte projeler geliştirmek için heyecan duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett da şunları kaydetti: "Uluslararası politikaların geliştirilmesi konusunda, Türkiye’nin stratejik bir rolü var. Chatham House olarak bu stratejik konuma gereken önemin verilmesi konusunda kararlıyız. Türkiye Projesini destekledikleri için Sayın Koç'a ve Koç Holding'e teşekkürlerimizi sunuyorum Chatham House’un, Ali Koç’un katkı ve uzmanlığından faydalanacak olmasından memnuniyet duyuyorum."