Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Kanada'da bir grup kadının, İslamofobik gelişmeleri protesto ve Müslüman kadınlarla empati için 1 ay başörtüsü takacağı bildirildi.

Kanada genelinde 2014 yılından bu yana düzenlenen Dünya Başörtüsü Günü (World Hijab Day) etkinliği, Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray kentinde bu yıl farklı ilgi gördü.

Dünya Başörtüsü Günü Fort McMurray Organizatörü Kiran Malik Khan, etkinliği duyan 7 Kanadalı kadının kendilerine gelerek başörtüsü takmak için izin istediklerini söyledi.

"Etkinliğin adına 'Başörtüsü kardeşliği' dedik. İzin istediklerinde çok mutlu olduk." diyen Khan, "Başlarını örtmeye ay başında başladılar ve 30 gün boyunca başörtüsü takacaklar." ifadelerini kullandı.

Kiran Malik Khan, başörtüsünün dini bir sembol olması nedeniyle 7 Kanadalı kadına 30 gün boyunca uymaları gereken şartları da anlattıklarını belirterek, "Başörtüsünü neden taktığımız ve diğer hususları izah ettik. Bu şartlara ilişkin hepsi söz verdiler. Şartlara uyacaklar." diye konuştu.

QUEBEC CİTY SALDIRISI OLDUĞUNDA KARAR VERMİŞ

İslamofobik gelişmeleri protesto ve Müslüman kadınlarla empati için 1 ay başörtüsü takacak Kanadalı kadınlardan Vanessa MacMahon, basına yaptığı açıklamada, "Ocak ayında Quebec City’deki camiye saldırılmasından sonra başörtüsü takmak için motive oldum. 6 Müslüman camide ibadet ederken öldürüldü. Bu, bizim ülkemizde olamaz. Bu herhangi bir ülkede de olamaz. Herkesin barışçıl bir ortamda dinini uygulama hakkı var." ifadesine yer verdi.

YÜZLERCE KADIN BAŞINI ÖRTTÜ

Öte yandan Fort MacMurray kentinde Dünya Başörtüsü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, yüzlerce kadın AVM’lerde açılan stantlarda Müslümanlara destek verdi.

Ailelerin ziyaret ettiği stantlarda, kadınlar ve kız çocuklarının başı örtülürken, hazırlanan broşürler ve görsel sunumlarla başörtüsü ve İslam hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Bazı Kanadalı kadınların, örttükleri başörtülerini satın aldıkları görülürken, bazılarına da örtüleri hediye edildi.