Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Avrupa'da geçtiğimiz hafta gözlemlenen radyoaktif hareketlilik ABD'yi de harekete geçirdi. ABD Ordusu, nükleer ölçümler yapabilen askeri uçağı WC-135'i Avrupa'ya gönderdi.

İlk olarak İngiltere'ye iniş yapan uçağın, sonrasında Norveç ve Barents denizinde incelemeler yaptığı belirtildi. Nükleer patlamaları tespit edebilen ve tanımlayabilen WC-135, Çernobil gibi nükleer felaketlerin ardından radyoaktiviteyi gözlemlemek gibi amaçlarla da kullanılmıştı.

Öte yandan ABD Hava Kuvvetleri sözcüsü, WC-135'in özel bir görevle Avrupa'ya gitmediğini söyledi. Uçağın Avrupa'ya gönderilmesinin önceden planlandığını belirten sözcü, bunun rutin bir görev olduğunu ve karşıt iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Avrupa'da geçtiğimiz günlerde, kaynağı bilinmeyen bir radyoaktif madde artışı gözlemlenmişti. Iodine-131 isimli radyoaktif maddenin ilk olarak Norveç'te daha sonra da Almanya'dan İspanya'ya kadar kıtanın tamamına yayılması, kıtada gizli nükleer denemeler yapılıp yapılmadığı sorularına neden olmuştu.

Avrupa'da artan miktarlarda gözlenen Iodine-131, troid kanserine neden olabiliyor ve özellikle gıdalar üzerinde kötü etkiler bırakıyor.