Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Reuters

İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, İngiliz hükümetinin Brexit konusundaki "katıksız uzlaşmazlığının" İskoçya'yı ikinci bir bağımsızlık referandumuna itebileceğini belirterek, ülkenin gidişatını değiştirmesi için zamanın azaldığı uyarısında bulundu.

Stuırgeon Times gazetesinde bugün yer alan yazısında, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının, İskoçya'nın 10 puanlık farkla bağımsızlığı reddettiği 2014 referandumundan bu yana görünümü değiştirdiğini söyledi.

Sturgeon, "Eğer bir bağımsızlık referandumu ihtimali doğarsa bu, İskoç hükümetinin kötü niyetinden değil, İngiltere hükümetinin katıksız uzlaşmazlığı yüzünden olacaktır" dedi. "İngiltere hükümetinin yönünü değiştirmesi için geç değil fakat zaman tükeniyor" dedi.

Geçen yıl Haziran ayında yapılan Brexit referandumunda İngiltere ve Galler'deki seçmenler güçlü bir şekilde AB'den ayrılma yönünde oy kullanırken, İskoçların büyük çoğunluğu AB'de kalınması yönünde karar verdi.

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması için olası bir ikinci referanduma dair söylentiler geçen hafta medyada, ulusalcıların önümüzdeki ay yeni bir referandum çağrısı yapabileceği haberlerinin yer almasıyla arttı.

Haberlere göre bu çağrı İngiltere Başbakanı Theresa May'in resmen Brexit sürecini başlatacağı döneme denk getirilecek. Reuters'a geçtiğimiz hafta konuşan kaynaklar, Sturgeon'ın lideri olduğu bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi'nin yönettiği yarı özerk İskoç hükümetinin, ikinci bir referandumda
bağımsızlık yanlılarının kazanacağından gittikçe daha emin olduğunu söylediler.

İngiltere hükümeti sözcüsü dün yaptığı bir açıklamada yeni bir İskoç referandumu tehdidinin gereksiz bölünme ve belirsizlik yarattığını söyledi.