Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Rusya'nın işgali altında bulunan Kırım topraklarının Ukrayna'ya muhakkak geri döneceğini söyledi.

Groysman, başkent Ankara'daki ziyaretleri kapsamında, TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde Kırım'da yaşanan insan hakları ihlalleri ve zulmü yansıtan fotoğraf serginin açılışına katıldı.

Ukrayna'nın Kırım topraklarının bin günden fazla bir süredir Rusya'nın işgali altında bulunduğunu ifade eden Groysman, Kırım'ın bugünlerde Ruslar tarafından askeri bir bölgeye dönüştürüldüğünü belirtti.

Groysman, Kırım'da insan hakları, din ve inanç özgürlükleri gibi tüm hakların ihlal edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"On binlerce Ukraynalı ve Kırım Tatarı kendi evlerini terk edip, yurtlarını arkalarında bırakmak zorunda kaldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliği konusundaki desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin bu prensipli tutumunu çok takdir ediyoruz. Bu sergi için de teşekkür ediyorum. Bu fotoğraflarda Kırım'daki ihlallere ilişkin çok farklı yerleri ve anları göreceksiniz. Ukrayna'nın Kırım'ı, Ukrayna'ya muhakkak geri dönecektir. Eminiz adalet yeniden tesis edilecektir. Bu bizim görevimiz ve zaferimiz olacaktır."

Açılışa katılan TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın da, serginin iki ülke arasında dostluk köprüsü işlevi gördüğünü söyledi.

Aydın, 1944 yılında çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 250 bine yakın Kırım Tatarının bir gece ansızın evinden zorla alınarak insan onuruna aykırı bir şekilde ölüm yolculuğuna çıkarıldığını anımsattı.

Binlerce Kırım Tatarının, ağır şartlar altında gerçekleştirdikleri yolculuk sırasında hayatını kaybettiğini ifade eden Aydın, "Kırım Tatarları bu trajik sürgün sonrasında hayatta kalabilmek ve ana vatanlarına dönebilmek için on yıllar süren barışçıl ve demokratik bir mücadele ortaya koydu. Bu süreçte gösterdikleri kararlı ve ilkeli duruş, tüm dünya halklarına örnek oldu. Maalesef 2014 yılında Kırım'ın yasa dışı ve gayrimeşru şekilde ilhakı sonrasında Kırım Tatarı soydaşlarımız bir kez daha baskı ve sindirme politikalarına maruz kalmaya başladı." şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Groysman ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Türkiye, Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü önemsiyor ve bunu desteklemeye devam ediyor. Kırım, Ukrayna'yla aramızda bir dostluk köprüsü oluşturuyor. Kırım Tatarları'nın sorunlarının çözümü için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz. Ukrayna'nın bu konuyla yakından ilgilenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Biz de Ukrayna yönetimini, ülkenizde devam eden zorlu siyasi ve ekonomik koşullara rağmen çabalarınızı takdir ediyoruz. Bu çabalar ülkenin gelişmesi için çok büyük sonuç doğuracaktır. Ukrayna hükümeti, 15 Temmuz hain darbe girişiminin karşısında demokrasimizin yanında olduğunu ilk anda tüm dünyaya duyurmuş, Türkiye'ye karşı desteğini açıkça ortaya koymuştur. Sayın Başbakan bugün gazi meclisi de ziyaret edecek. Bu girişimin ardındaki örgütün, Ukrayna'da da uzantıları olduğunu biliyoruz. Bu konuda sayın başbakanın gerekli adımları atmak yönünde kararlı olduğunu da görmekten memnunuz.

Bugün ekonomik ve ticari ilişkilerimizi nasıl arttırabiliriz onu konuştuk. Şu andaki rakamlar iki ülkenin potansiyelini yansıtmaktan uzak. Gerek tarım, gerek savunma sanayi alanında iş birliği potansiyelimizin yüksek olduğunu gördük. Ukrayna'daki Türk yatırımcıların çok ilgili olduğunu biliyorum sayın başbakanın. Bu ayın başında yatırımcılarımızla bir araya gelerek, onları kapsamlı olarak dinledi. Bu ilgisinden dolayı sayın başbakana, milletim adına teşekkür ediyorum.

Bugün yaptığımız görüşmelerde, gerek askeri gerek NATO çerçevesinde işbirliiğimizin geliştiğini teyit ettik. Turizm alanında, geçen yıl Ukrayna'dan 1 milyona yakın ziyaretçi oldu. Yeni vize rejimiyle birlikte, bu rakamın çok daha fazla artacağını düşünüyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak için, hava taşımacılığında gelişmeye ihtiyaç var. Bunların planlaması da yapılacaktır.

Bilim ve eğitim alanında işbirliği geliştirmeye yönelik bir imza attık. YÖK ve Ukrayna Eğitim Bilim Başkanlığı arasındaki mutabakatla birlikte o alandaki gelişim ivmelenecektir. Türk diline yönelik Ukrayna'da 6 enstitü var. Benzer şekilde Ukrayna dili için Türkiye'de bir enstitü kurulması yönünde bir beklenti var. Bunun için de bir çalışma başlatacağız. Önümüzdeki yıllarda, Kiev'de bir Yunus Emre Kültür Merkezi açılması talebimizin dikkate alınmasını da bekliyoruz."

Ukrayna Başbakanı Groysman açıklamasından satır başları:

Her şeyden önce bu toplantılar nedeniyle teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Gerçekten üst düzey görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ziyaretler önümüzdeki yılları ve dostane ilişkilerimizi şekillendirecek ziyaretler olacak. Bu ziyaretler sırasında imzalanan anlaşmalar, ülkelerimizi çok daha yakın bir seviyeye götürecektir. Vatandaşlarımızın kimlikle seyahat edebilmesi, ilişkilerimizi ilerletecektir.

Eğitim konusundaki işbirliği anlaşması gerçekten önemli. Bu konudaki adımlar geleceğe doğru bizi farklı platforma taşıyacaktır. İkili ekonomik ilişkilerimiz potansiyelin altında seyrediyor. Ticareti karşılıklı arttıracak adımlar atmak istiyoruz. 2016 yılında, 3 milyar 140 milyonluk bir ticaret hacmi gerçekleştirdik. 20 milyarlık iddialı hedefimizi de gerçekleştirebiliriz. Serbest ticaret anlaşması, karşılıklı yatırımların kolaylaştırılması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi yönünde anlaşmalar yapmayı planlıyoruz.

Tarım sektörü, altyapı projeleri ve savunma sanayi konusunda potansiyelimiz var. Uçak üretimi konusunda çabalarımızı bir araya getirmek istiyoruz. Çabalarımızı bir araya getirebilirsek, küresel anlamda talep gören uçaklar üretebiliriz. Türk gemilerinin Kırım limanlarına gitmeyeceğini söylediniz, bu çok önemli bir mesajdı. Desteğinizi arkamızda hissediyoruz. Bu konudaki niyetiniz, dostluğumuzun bir nişanesidir. Bugün ikili müzakerelerimiz son derece sağlam temeller üzerinde duruyor. Türk meslektaşlarıma yapıcı işbirliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz sorumluluklarımızı bilen bir ülkeyiz. Ortak emellerimizin, kurmuş olduğumuz altyapının gelecekte daha iyi bir işbirliği getireceğine inanıyorum.