Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Paris'teki IMF ve Dünya Bankası ofislerine gönderilen bir zarfın açılması üzerine patlama gerçekleşti.

Patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişinin hafif bir şekilde yüzünden yaralandığı belirtildi. Patlamanın ardından geniş çaplı operasyon başlatan Paris polisi, ilk belirlemelere göre patlayıcının ev yapımı olduğunu ve posta yoluyla gönderildiğini belirtti.

IMF Başkanı Lagarde, yaptığı açıklamada olayı kınadı ve 'korkakça yapılmış bir şiddet eylemi' ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN'DAN GÖNDERİLDİ

Yunanistan Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Toskas , Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Paris'teki ofisinde patlayan mektup paketinin Yunanistan'dan gönderildiğini söyledi.

Toskas, bir özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Kısa süre önce Fransız makamları, IMF'ye bombalı mektubun Yunanistan'dan gönderildiği bilgisini verdiler." ifadelerini kullandı.

Bir kişinin hafif yaralanmasına yol açan bombalı mektup paketinin, ana muhalefet Yeni Demokrasi partisinin sözcüsü Vassilis Kikilias adına gönderildiğini belirten Toskas, gönderici adresinin Kikilias'ın şu an kullanmadığı bir ofise ait olduğu bilgisini paylaştı.

ALMAN BAKANA DA PAKET GÖNDERİLMİŞTİ

Çarşamba günü de Almanya Maliye Bakanlığı'na gönderilen bir pakette patlayıcı bulunmuştu. Yunanistan'da faaliyet yürüten aşırı sol grup Ateş Hücreleri İttifakı internet sitelerinden yaptığı açıklamada paketi kendilerinin gönderdiğini açıklamıştı.