Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Fransa'da Grasse kasabasının güneyinde bir okulda silah sesleri duyuldu.

Yetkililer, yerel halka evlerinde kalmaları çağrısında bulundu. Saldırıda bir adamın okul müdürüne ateş açtığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklamasına göre, saldırıda sekiz kişi yaralandı.

Fransız hükümeti, olayın ardından ülke çapında terör saldırısı alarmı verse de polis yetkilileri olayın iki öğrenci arasında yaşanan bir olayla alakalı olduğunu belirtti. Olayın ardından 1 kişi gözaltına alınırken, polis kaynakları ikinci bir kişinin de olayla bağlantısı olabileceğini belirtti.

Gözaltına alınan kişinin 17 yaşında olduğu belirtilirken, 17 yaşındaki öğrencinin üzerinde bir tüfek, iki tabanca ve iki el bombası bulunduğu belirtildi.

SALDIRININ TERÖR BAĞLANTISI YOK

Fransız savcı Fabienne Atzori, Grasse kentinde bir lisede meydana gelen ve okul müdürü dahil 8 kişinin yaralandığı saldırının terör bağlantısı olmadığını açıkladı.

Savcı Atzori, 17 yaşındaki öğrencinin, eğitim gördüğü Alexis de Tocqueville lisesine düzenlediği saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Fransız savcı, "Bu saldırının terör eylemi olduğuna ilişkin hiçbir bağ ve kanıt bulunmuyor. "dedi.

Saldırıyı düzenleyen öğrencinin bazı uyum sorunları olduğuna dair ciddi belirtiler bulunduğunu kaydeden savcı, "Saldırının nedeninin, bu gencin, diğer öğrencilerle yaşadığı bazı problemler olduğu gözüküyor." ifadesini kullandı.

Savcı, 17 yaşındaki gencin "cinayete teşebbüs" suçuyla gözaltına alındığını belirtti.

Saldırganın üzerinde bir pompalı tüfek, birkaç tabancı ve el yapımı bomba bulunduğunu bildirildi.

Bu arada BFM televizyon kanalı, gencin ailesinin sorgulandığını duyurdu