Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Hawaii’de bir federal yargıcın ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Müslüman ülkeye vize yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesini ülke çapında askıya alınmasına hükmetmesinden sonra Maryland eyaletinin federal yargıçlarından biri de Kararnameye ihtiyati tedbir konulması kararı verdi

Maryland eyaleti Greenbelt Federal Yargıcı Theodore Chuang, Amerikan Sivil Haklar Birliği, mülteci ve göçmen ailelerince açılan davada Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan altı ülkeye uyguladığı vize yasağının arkasında Müslümanlara karşı ayrımcılığa varan bir zihniyetin yattığı ve bu nedenle anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Kararnameye ulusal çapta ihtiyati tedbir koydu.

Obama döneminde atanmış olan Chuang, Trump’ın kamusal alanda vize yasağına dair kullandığı ifadelerin savunma makamınca öne sürülen Müslümanlara karşı ayrımcılık iddialarını doğrular nitelikte olduğuna karar verdi.

Chuang kararında, “Yapılan değişikliklere rağmen, kamuya yapılan açıklamaların geçmişi İkinci Başkanlık Kararnamesi’nin de amacının uzun zamandır gerçekleştirilmesi planlanan Müslüman yasağı olduğuna yönelik ikna edici deliller sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Chuang ulusal çapta Kararnameye ihtiyati tedbir uygularken Kararnamenin tamamı hakkında durdurma kararı almayı, savunma makamının yeterli delil sunmamasından dolayı reddettiğini açıkladı.

Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson, çarşamba akşamı kararnameye ilişkin eyalet tarafından açılan davanın duruşmasında bu kararın ülke çapında askıya alınmasına hükmetmişti.

Donald Trump'ın ocak ayında imzaladığı ve 7 Müslüman ülkeye vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan kararname, Washington eyaleti Federal Yargıcı James Robart tarafından iptal edilince Trump kararnameyi revize ederek tekrar imzalamıştı.

Yeni kararname, Sudan, Somali, Yemen, Libya, Suriye ve İran olmak üzere 6 Müslüman ülke vatandaşlarına 90 gün boyunca vize verilmemesini, ABD mülteci programlarının 120 günlüğüne askıya alınmasını ve ülkeye kabul edilecek mülteci kotasının 2017 yılı için 110 binden 50 bine düşürülmesini öngörüyor.

Kararname dün gece saat 00.00'da yürürlüğe girecekti.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni vize düzenlemesinin, uygulamaya geçmesine saatler kala Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson tarafından ülke genelinde askıya alınmasına tepki göstermiş ve kararı "sınırını aşan beklenmedik bir yargı kararı" olarak nitelemişti.