Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Paris'te Orly Havaalanı'nda silah sesleri duyuldu. Silah sesleri üzerine havaalanı boşaltıldı.

Fransa İçişleri Bakanı, havaalanında görevli askerlerden birinin silahını alan kimliği belirsiz bir kişinin vurularak öldürüldüğü bilgisini doğruladı. Saldırganın, görevli askerin silahını aldıktan sonra havaalanındaki mağazalardan birine sığındığı sonrasında bu mağazada öldürüldüğü belirtildi.

Saldırganın, günün daha erken saatlerinde Paris'in kuzeyinde bir polis noktasına gerçekleştirilen saldırının da faili olduğu ve polis noktasındaki saldırının ardından havaalanına geldiği açıklandı. Polis noktasına gerçekleştirilen saldırıda bir polis memuru yaralanmıştı.

Saldırganın istihbarat servisleri tarafından 'radikal islamcı' gruplara yakın isimlerden biri olarak bilindiği belirtildi. Olayın ardından saldırganın babası ve kardeşinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Paris polisi, havaalanında başka bir saldırgan veya patlayıcı olma ihtimaline karşılık operasyonu sürdürüyor. Güvenlik güçlerinin öldürülen kişinin üzerinde intihar yeleği veya kemeri bulunmadığından emin olmak için arama çalışması yaptığı ancak ölen kişinin üzerinde herhangi bir patlayıcıya rastlanmadığı belirtildi.

Orly Havaalanı'ndaki uçuşların iptal edildiği, bazı uçuşların şehirdeki diğer havaalanı olan Charles De Gaulle'e yönlendirildiği belirtildi. Olayın yaşandığı terminalin günün geç saatlerine kadar kapalı kalabileceği belirtildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Paris savcısı François Molins, başkentin bir banliyösünde bu sabah polise ateş açan ve daha sonra Orly Havalimanı'nda devriye gezen askerlere saldırdıktan sonra öldürülen kişinin Zyed Ben Belgacem olduğunu açıkladı.

Fransız savcı, iki saldırı ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Savcı, öldürülen kişinin havalimanı terminalinde devriye gezen askerlere saldırmadan önce “Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek” diye bağırdığını söyledi.

Saldırganın, bir kadın askerin tüfeğini almak istemesi üzerine, iki dakika süreyle boğuşma yaşandığını kaydeden savcı, daha sonra bu kişinin diğer askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Savcı Belgacem, 39 yaşındaki bu kişinin, başkent yakınlarındaki Seine-Saint-Denis kasabasında sabah yerel saat ile 06.55’te rutin bir polis kontrolü sırasında aracının durdurulması üzerine ateş açtığını ifade ederek, saldırganın, polisin yaralanmasına yol açtığını ve ardından kaçtığını bildirdi.

Saldırganın daha sonra ailesini cep telefonuyla arayarak, “Ben bir saçmalık yaptım” dediğini aktaran savcı, bu kişinin daha sonra Val-de-Marne banliyösünde kullandığı Clio marka aracı terk edip, bir bara girdiğini ve burada havaya ateş açarak içerideki müşterileri tehdit ettiğini kaydetti.

Savcı, Citroen Picasso marka bir başka otomobili çalıp Orly Havalimanı’na giden saldırganın, ikinci saldırıyı gerçekleştirdiği söyledi.

Savcı, saldırganın sırt çantasından yakıt dolu bir bidon, bir adet Kur'an ve cebinden 750 avro nakit çıktığını bildirdi.

Poliste sabıkası olan ve silahlı soygun, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan birkaç kez hüküm giyen saldırganın 2011 ve 2012 yıllarında cezaevinde “radikalleştiğini” kaydeden savcı, bu şüphelinin, hakkında geçen yıl açılan başka bir dava yüzünden adli denetim altında olduğu bilgisini paylaştı.