Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Almanya'da seçimlere 6 ay kala yapılan anketlerde, mevcut Başbakan Angela Merkel ile en büyük rakibi olarak gösterilen Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Martin Schulz'ün başa baş mücadelesi devam ediyor.

Forsa'nın yaptığı ankete göre, Merkel'in liderliğini yürüttüğü muhafazakar bloğun seçimlerde yüzde 34'lük bir oy oranına ulaştığı görülüyor.

2 ay önce Sosyal Demokrat Parti'nin başına geçtikten sonra, partisinin oy oranlarını 10 puan civarında arttıran Martin Schulz'un partisi SDP ise yüzde 31'lik oy oranıyla Merkel'i takip ediyor.

ALMANYA DEĞİŞİM İSTİYOR

Anketten çıkan çarpıcı sonuçlardan biri de Almanya halkının değişim isteği oldu. 11 yıldır Merkel'in iktidarda olduğu Almanya'da, ankete katılanların yüzde 59'u üst yönetimde değişim olması gerektiğini söyledi.

2013'den bu yana Angela Merkel'in Hristiyan Birlik Partisi ile Sosyal Demokrat Parti koalisyonuyla yönetilen Almanya'da, halk farklı koalisyon formüllerine sıcak bakıyor.

Martin Schulz'ün seçimlerin ardından Yeşiller ve radikal Sol Parti'yle kurmayı planladığı sol koalisyona destek ise yüzde 19 düzeyinde kalmış görünüyor.

Almanya'da iktidar için yarışan iki partinin dışında kalan, aşırı sağcı Alternatif Parti'nin yüzde 9, Yeşiller ve Sol Parti'nin ise yüzde 7'şer oy desteği bulunuyor.