Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeye 8 farklı kentten belirli hava yollarıyla yapılacak direkt uçuşlara yönelik elektronik cihaz yasağının gerçek nedeninin güvenlik değil, ekonomik misilleme olduğunu öne sürdü.

Henry Farrell ve Abraham Newman imzalı haberde, Amerikan havayolu şirketlerinin Emirates, Etihad ve Katar havayollarını uzun zamandır aldıkları yüklü kamu desteği gerekçesiyle eleştirdikleri hatırlatıldı.

“Bu havayolları, aylardır Başkan Trump’ın misilleme yapabileceğinden sessizce endişeleniyordu. Bu, o misilleme olabilir.” ifadelerine yer verilen haberde, yasaktan etkilenen şirketlerin müşteri kaybedebileceği ileri sürüldü.

Özellikle uçakta çalışmayı seven birinci sınıf müşterilerin, 8 yabancı havayoluna getirilen yasak nedeniyle Amerikan havayolu şirketlerini tercih edebileceğini belirten Washington Post yazarları, ayrıca, elektronik cihaz yasağından etkilenen geçiş merkezi (hub) niteliğindeki havaalanlarının da ziyaretçi kaybına uğrayabileceğine işaret etti.

ABD yönetiminin, 8 ülkeden yapılan direkt uçuşlarda boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihazları kabine almalarını yasaklayan kararı, Kahire, Amman, Kuveyt, Kazablanka, Doha, Riyad, Cidde, Abu Dabi, Dubai ve İstanbul’dan kalkan uçakları etkiliyor. Yasaktan etkilenen sefer sayısının günlük 50 civarında olduğu belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Vekil Sözcüsü Mark Toner, dün yaptığı açıklamada, yasak kararının, adı geçen kentlerdeki havaalanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızma riski nedeniyle alındığını söylemişti.

"Güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi" gerekçesiyle 8 ülkedeki 10 havalimanından yapılacak direkt uçuşlarda ABD tarafından uygulanacak olan elektronik cihaz yasağının yankıları büyüyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yanı sıra Abu Dhabi, Amman, Kahire, Kazablanka, Doha, Dubai, Cidde, Kuveyt, Riyad kentlerinde bulunan 10 havalimanına uygulanacak yasağın etkisi aslında sanılandan daha geniş. 

Cep telefonundan büyük elektronik aletlerin kabinde taşınmasının önüne geçecek olan yasak, bütün bir coğrafi bölgeyi kapsamasının yanı sıra, son dönemde ABD içerisinde agresif büyüme stratejileri izleyen hava taşımacıları tarafından işletilen aktarma merkezlerini de içeriyor.

9 ŞİRKET VE 18 BİN YOLCU ETKİLENECEK

Türk Hava Yolları, Egyptair, Etihad Airways, Emirates, Kuwait Airways, Royal Jordanian, Royal Air Maroc, Saudi Arabian Airlines ve Qatar Airways'den oluşan 9 adet ABD menşeli olmayan havayolu şirketinin ülkedeki birden çok noktaya birden fazla seferi bulunuyor.

Örneğin; Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dhabi'den tam altı ABD havalimanına sefer yapan Etihad günlük 2.100 yolcu taşıyor. Katar Hava Yolları keza toplam 10 şehre 11 uçuş yaparken, Emirates de 11 şehre 17 günlük uçuş gerçekleştiriyor. Sadece bu iki havayolu firmasının günlük yolcu sayısı sırasıyla 3.500 ve 7.000 eşiğinde ve toplamı da 10 bini aşıyor. 

Karardan en çok etkilenecek şirketlerden biri olan Türk Hava Yolları ise Birleşik Devletler'de bulunan 9 şehre günde 3.100 yolcu taşıyor. Chicago, Los Angeles, San Francisco ve Washington'a her gün birer sefer düzenleyen THY, haftanın 5 günü de Atlanta, Boston, Houston ve Miami'ya uçuyor.

ABD'nin bu kararından günlük 50 uçuş ve toplam 17.882 yolcu etkilenecek. Aşağıdaki tablodan THY dışında kalan havayolu şirketlerinin Birleşik Devletler'e yaptığı seferler ve yolcu adetleri görülebilir.