Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nicos Anastasiadis ile görüştü.

Guterres ve Anastasiadis, BM Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Anastasiadis, Kıbrıs konusunda çözülmesi gereken sorunları "derinlemesine ele aldıklarını" söyledi.

Görüşmenin çok yapıcı geçtiğini belirten Anastasiadis, "Müzakerelerin en kısa sürede yeniden başlamasını umut ediyorum." dedi.

Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerinin Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesinde başlamasının mümkün görünmediğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerindeki çıkmazın aşılması için çabaların sürdüğünü ifade etti.

Haq, "Guterres, görüşmelerin en kısa sürede yeniden başlamasını umut ediyor." şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 1950'de Kıbrıs ile Yunanistan'ın birleşmesini öngören bir halk oylamasının Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosunda anılması üzerine yarın yapılacak haftalık toplantıya katılmayacağını söylemesinin ardından, Rum mevkidaşı bu karardan üzüntü duyduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Diyaloga devam etmeye her zaman hazırım" dedi.

Anastasiadis ile Akıncı arasında yapılan yeniden birleşme görüşmeleri, Rum Kesimi parlamentosunun 1950'de yapılan ve adanın Yunanistan ile birleşmesini kabul eden "enosis" isimli referandumu anmasının ardından geçtiğimiz hafta aniden kesilmişti.

Kıbrıs Rum Kesimi hükümeti sözcüsü Nikos Christodoulides de, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Maalesef Birleşmiş Milletler tarafından bize yarın için planlanan toplantının, Kıbrıslı Türk liderin katılmayı reddetmesi üzerine gerçekleşmeyeceği bilgisi verildi" dedi.