Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Perşembe gününe şok bir suikast haberiyle başladı. Rusya'nın Duma eyaletinin eski milletvekili Denis Voronenkov uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Kiev polis müdürünün yaptığı açıklamada, olayın şehir merkezi olarak tabir edilebilecek bir bölgede gerçekleştiği belirtildi.

Saldırıda eski milletvekilinin yanı sıra, yakın korumasının da vurulduğu ve hastaneye kaldırılarak tedavisine başlandığı ifade edildi.

Voronekov geçtiğimiz sonbaharda, Rus istihbaratının kendisiyle ilgili çalışma yürüttüğünü öne sürerek eşiyle birlikte Ukrayna'yı terk etmişti. Rus vatandaşlığından feragat ettiğini söyleyen Voronekov, Ukrayna vatandaşlığına kabul edilmişti.

UKRAYNA, RUSYA'YI SUÇLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko olayın ardından yaptığı açıklamada suikastı, Rusya devlet terörizminin bir eylemi olarak tanımladı. Poroşenko, olayın Ukrayna'daki cephaneliğe düzenlenen 'sabotaj'la aynı güne denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

Ukrayna'da günün erken saatlerinde orduya ait en büyük cephanelikte yangın çıkmış, Ukraynalı yetkililer olayın sabotaj olduğunu söylemişlerdi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Ukrayna cephesinden gelen suçlamaların ardından Kremlin de bir açıklama yayınladı.

Kremlin'den yapılan açıklamada Ukrayna'nın iddiaları için 'absürd' ifadesi kullanıldı.